Ik gadu maijā visā Eiropā atzīmē Eiromelanomas dienu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību saules un solāriju ultravioleto (UV) staru ietekmei. Kā rīkoties, lai saule nekļūtu par ienaidnieci un kā laikus pamanīt pārmaiņas, lai nepieļautu melanomas attīstīšanos, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, onkoloģe, ķīmijterapeite un imunoloģe Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā medicīnas doktore Simona Doniņa un melanomas pacientu biedrības "Soli priekšā melanomai" vadītāja Olga Valciņa.

Simona Doniņa norāda, ka maijs ir melonomas piesardzības mēnesis, jo melanoma ir ādas vēzis, kura izraisīšanā viens no galvenajiem iemesliem ir saules starojums. 

"Pavasarī sāk spīdēt saule, mēs atceramies, ka esam balti, jo mūsos ir iedzīts, ka tikai brūns ķermenis ir skaists, un visi gribam vairāk uzturēties saulē un aizmirstam par piesardzību. Melanoma diemžēl ir nāvējošs vēzis, ja neārstē. Mēs visi varam nesaslimt, izdarīt visu, lai melanoma nemaz pie mums neatnāk, tad nebūs jādomā, vai tā ir nāves spriedums vai nav. Samazinot uzturēšanos saulē un pareizi uzturoties saulē to var izdarīt," atzīst Simona Doniņa.

"Mēs zinām, kā ir pareizi, bet mēs to nedarām. Mēs zinām, ka sauļoties ir slikti, bet mēs visi ceram, ka ar mani nekas slikts nenotiks, jo vēzis ir citiem, nevis man. Neviens cilvēks 20-30 gadu vecumā nedomā, ka man ir vēzis, politiķi, kuri pieņem lēmumu par finansējumu veselības nozarei, nekad nedomā, ka viņiem var būt vēzis. Jo vēzis ir citiem," turpina Olga Valciņa.

Pavasarī atgādinām, ka, pirmkārt, pārbaudies un dzīvo mierīgi, otrkārt, nedari šodien to, par ko rīt vajadzēs nožēlot, tas ir par solārijiem un apzinātu nepareizu sauļošanos. Pareizi sauļoties nemaz nevar. Jāsaprot, ko es varu šodien izradīt, lai man rīt būtu labi.

Simona Doniņa norāda, ka melanomu "noķert" ir gan viegli, gan grūti. 

"Mums būtu jābūt uzmanīgiem par jaunām dzimumzīmēm, kas parādās, vai kāds spilgtāks pigmenta plankums pēkšņi izlec uz vispārējā fona. Kāds plankumiņš uz ādas sāk mainīties vai augt. Sāk kņudēt, niezēt, vai rodas kāds diskomforts, tas jāparāda speciālistam," skaidro Simona Doniņa. 

Latvijā ir daudz dermotologu, kas atpazīst melanomas un var precīzi norādīt, ko darīt tālāk.

Katra paša apzinīgums ir būtisks, ka jāparāda sava āda vismaz reizi gadā, speciālisti to iesaka darīt pēc vasaras, pēc sauļošanās sezonas, kad varbūt kaut kas mainās uz ādas.

Runājot par sauļošanos ārste arī min, ka jādomā, kā mēs to darām, kad mēs to darām un vai mēs to darām.