Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Mēdz teikt, ka laime nav mērāma naudā. Bet, vai laimes izjūta vispār ir izmērāma – kas to nosaka, veido un ietekmē, un vai mums ir pieejami pamatoti skaidrojumi, kas liek justies cilvēkiem laimīgiem, raidījumā Kā labāk dzīvot vērtē psiholoģijas doktore, Latvijas Universitātes vadoša pētniece Ieva Stokenberga, dzīvojamā fonda attīstītāja “Bonava” pārstāvis Kaspars Ekša un pilsētplānotājs Neils Balgalis.

Raidījuma viesu ieteikumi, kas varētu cilvēku darīt laimīgāku

  • "Meklēt, kas dod pozitīvās emocijas, un tas ir kaut nedaudz dabas tuvums. Tāpat meklēt, kur varu iesaistīties, piedalīties, ar ko veidoju attiecības, ka apliecinu savu varēšanu kaut ko ietekmēt. To mēģināt likt lietā un radīt apstākļus, ka tas ir iespējams no mazām dienām līdz sirmam vecumam," bilst Ieva Stokenberga.
  • Kaspars Ekšan aicina būt atvērtākiem, nemēģināt uzbūvēt žogus ap sevi un citiem.
  • "Divas lietas, negaidām Baltā galdauta svētkus, bet jau nākamās brīvdienās uzklājam galdiņu un aicinām kaimiņus uz sarunu. Pilsētā līdzsvarojam auto un pārējo stransporta veidus un būsim daudz laimīgāki," aicina Neils Balgalis.

Runājot par laimi, ir trīs lielas izpratnes:

  • Pirmā - cik apmierināts es esmu ar savu dzīvi. Cilvēki tiecas domāt, ka ir drusku laimīgāki, nekā citi.
  • Otrais - kā es jūtos. Šajā novērtējumā ir forši, ka pozitīvu izjūtu mirkļi ir vairāk iepretī negatīvajiem. Runa ir par samērību
  • Trešā - apmierinātība ar dzīvi veidojas no apmierinātības ar dažādām dzīves sfērām. Tā ir apmierinātība ar attiecībām, ar personisko izaugsmi, ar profesionālo darbību, veselību. Tur ir daudz diskusiju, kura joma ir svarīgāka kurā dzīves posmā, lai kopējā laimes izjūta būtu augstāka.

Stokenberga min, ka cilvēki kā būtisku faktoru, kas nosaka to, vai ir laimīgs, min attiecības un apmierinātību ar personisko izaugsmi. Tas ir katra subjektīvs vērtējums.

“Tas, ko nenosauc, ir lietas, par ko pētnieki teikuši, ka mēģināt padarīt kādu laimīgāki ir kā mēģinājumi padarīt kādu garāku. Arī mūsdienu pētījumi rāda, ka vismaz 60% no tā, cik esam laimīgi, nosaka ģenētiskais mantojums,” skaidro Stokenberga. “(..) Totālu īgņu nevar padarīt par saulstariņu.”

Uzņēmums “Bonava” veicis pētījumu astoņās valstīs, pētot, kas ir laimi ietekmējoši faktori.

“Latvijā pirmajā vietā atsevišķi skatoties ir gārīgā veselībā, viss, kas saistīts ar partneri, ģimeni, izaugsmi,” norāda Kaspars Ekša.

Latvija 32% cilvēku norādījuši, ka laimi ietekmē mājvieta, mājoklis un arī apkārtne, vai pieejama skola, vai ir parks. Vai šajā apkaimē cilvēks jūtas labi.

Latvijā, salīdzinot ar pārējām valstīm, ekonomiskā situācija būtiska laimes sajūtai.

Mājokļa sakarā daudzās valstīs cilvēkiem svarīga drošība – justies droši savās mājās.