Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


"Latvijas Zaļais punkts" uzsācis kampaņu "Nodod motoreļļu, nevis planētu". Vai šobrīd valstī pastāv problēmas ar izlietotas motoreļļas un vecu auto riepu utilizāciju, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot. Vērtē "Latvijas Zaļā punkta" direktors Kaspars Zakulis, AS "AJ Power Recycling" valdes loceklis Uldis Skrebs un Valsts vides dienesta Atkritumu aprites departamenta direktors Atis Treijs.

"Ja salīdzinām nolietotās riepas ar izlietoto smēreļļu, tad nolietotās riepas tā īsti pēc tam nevienam nav vajadzīgas. Ja gribi rūpnīcā tās riepas pārstrādāt, par to ir jāpiemaksā diezgan liela maksa," norāda Kaspars Zakulis.

Viņš arī atzīst, ka situācija uzlabojas.

"Kad cilvēki paši nopērk riepas un netiek samaksāts par to apsaimniekošanu, respektīvi pārdevējs nav noslēdzis atbildības līgumu ar ražotāju, pārdot riepas mazliet lētāk, cilvēkam jārēķinās, ka servisā riepas mainīs, viņam pateiks, vari paņemt savas riepas līdz. Jo apsaimniekošanas nauda nav ienākusi un šie atkritumi ir tava problēma, nevis servisa," skaidro Kaspars Zakulis.

Var arī samaksāt nodokli, mainot riepas.

"Runājot par smēreļļām, ir cits aspekts. Smēreļļas ļoti labi deg. Es negribu vienmēr vainot autoservisus, ir arī citur krāsnis, kas darbojas ar šķidro kurināmo, kur tiek sadedzināta atstrādātā eļļa. Ja pērkat speciālo kurināmo degvielu, tā ir gana tīra, pēc tam pa skursteni nekas pārāk ļauns nenāk ārā. Kad dedzināt atstrādāto eļļu, tur no motora ir pielasījies pilns, negribētu teikt Mendeļejeva tabula, bet tas viss nāk laukā pa skursteni, kurš nav aprīkots ar speciāliem filtriem. Ja tāds serviss atrodas starp privātmājām vai blakus bērnudārzam un vējš pūš nepareizā virzienā, ko jūs brīnāties, ka izkarinātā veļa ir melna. Un jūs to pašu arī elpojat," vērtē Kaspars Zakulis.

Raidījuma klausītāji min gan pozitīvos, gan negatīvos piemērus Latvijā par izstrādāto eļļu un nolietoto riepu nodošanu vai pārstrādi.