Tā nav unikāla prakse, kad laulātie ņem hipotekāro kredītu kopēja mājokļa iegādei. Un nav arī unikāla prakse, ka laulātie nolemj šķirties, bet ko šādā situācijā darīt ar kredītu, un pašu nekustamo īpašumu?

Zvērināta notāre Ilze Metuzāle norāda, ka pie notāra laulību var šķirt, ja abi laulātie ir vienojušies par mantas sadali un nepilngadīgo bērnu apgādi un saskarsmes tiesībām vai ja nav, ko dalīt.

Parakstot iesniegumu par laulības šķiršanu un līgumu par mantas sadali un bērnu apgādi, ja tāds ir nepieciešams, pēc 30 dienām laulība ir šķirta. Šo 30 dienu laikā iesniegumu var atsaukt.

"Swedbank" Finansēšanas juridiskās daļas juriste Karīna Mališa atzīst, jo vairāk cilvēkiem ir kopdzīves laikā uzkrāta manta, jo grūtāk ir atrast kompromisu. 

"Lai sadalītu mantu, tiesas procesā vai pie notāra, saskaņojums ar banku būs vajadzīgs," norāda Karīna Mališa. 

Ir gadījumi, kad abi laulātie šķiroties vienojas īpašumu pārdot. Tas pat var būt ideāls variants, vērtē Ilze Metuzāle, jo tā ir pabeigta situācija, bet ne vienmēr tā var un arī grib darīt.

"Mēs varam šķirt laulību, mēs varam lauzt visus dotos solījumus viens otram, bet nevaram ar automātiski izbeigt attiecības ar banku. Tās ir pilnīga atsevišķas saistības, lai ko mēs katrs būtu parakstījuši, vai tas aizņēmuma līgums, vai kā galvotājs otra laulātā kredītsaistībām. Jebkurā gadījumā tās ir atsevišķas saistības, kam ar laulību, es pat teiktu, nav nekāda sakara," skaidro Ilze Metuzāle.

"Tās ir manas attiecības pret banku un tās būs jāpilda vienalga, vai šis cilvēks būs mans laulātais draugs tanī brīdī, vai varbūt juridiski jau pilnīgi svešs cilvēks. Tad sākas sarežģītākais, jo tās ir ilgtermiņa attiecības, ir jāliek prāti kopā, ko un kā risināt, lai aizsargātu abus laulātos vienu no otra kaut kādu interešu nepildīšanas un solījumu nepildīšanas gadījumā."

Var būt situācija, ka bijušais laulātais, kas īpašumā vairs nedzīvo, nevēlas pildīt saistības.