Ja pirms divdesmit gadiem mēs kādam teiktu, ka par pirkumu samaksāsim ar pulksteņa palīdzību, uz mums skatītos kā uz prātā jukušu. Tagad vairs mūs nepārsteigs fakts, ka veikalā pie kases cilvēki nevelk no maka ārā skaidru naudu vai naudas karti, bet izlīdzas ar viedajiem telefoniem un pulksteņiem. Un tā ir tikai viena no iespējām, ko varam izmantot no plašā lietotņu klāsta, ko izstrādātāji piedāvā lietotājiem, lai dzīve kļūtu ērtāka un vienkāršāka. Par mobilajām lietotnēm, kas palīdz, organizē, izklaidē, strādā un pilda vēl daudz dažādas funkcijas mūsu viedajos telefonos, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot.

Tehnoloģiju un IT eksperts Reinis Zitmanis vērtē, ka nav tā, ka tikai spēlēm uz izklaidei izmantojam telefonu.

“Jo vairāk telefonu izmantojam kā sava veida portālu jeb atslēgas caurumu uz pasauli noderīgi, lai pilnveidotu sevi, savas sportiskās, garīgās un finanšu iespējās, jo labāk. Bet tā ir ideālā pasaule," atzīst Reinis Zitmanis.

Viņa novērojumi sabiedriskajā transportā liecina, ka brauciena laikā tomēr cilvēki vairāk izklaidējas.

CERT.LV kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis atgādina, ka jādomā par drošības jautājumiem, lejuplādējot dažādas lietotnes. Pirmām kārtām viņš mudina domāt cilvēkus, kāpēc vienu vai otru lietotni izvēlas uzstādīt un vai tiešām tai jāļauj piekļūt visiem datiem tālruni. Gints Mālkalnietis arī atzīst, ka ar katru nākamo operētājsistēmas versiju drošības riskus mazinās, cenšoties aizvērt iespējas ļaunprātīgi izmantot telefona funkcionalitāti.

"Arvien vieglāk ievainojamais elements ir iekārtas operators (lietotājs), kurš nedomā līdzi," bilst Gints Mālkalnietis.

"Mums ir jābūt atbildīgiem. Tāpat kā mums ir jābūt atbildīgiem, kad paņemam suni, ir  jābūt atbildīgiem pret sevi, savu naudu, savu dzīvi un saviem tuviniekiem, kad paņemama viedtālruni, kas ir logs uz pasauli," atzīst Reinis Zitmanis.

Kādām lietotnēm vajadzētu būt tālrunī? 

"Tam, kas palīdz sazināties vai sastrādāties ar cilvēkiem, kas tev ir svarīgi vai kuriem tu esi svarīgs," atbild Reinis Zitmanis.

Viņš arī mudina neizvēlēties vislētākās iekārtas, kuru ražotājs pazudīs līdz ar sniega nokušanu.

Bet, domājot par tālruņa izmantošanu noderīgi, ar iespējām klausīties Latvijas Radio raidījumus podkāstu formā iepazīstina LR podkāstu redaktors Andrejs Siliņš.