Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ar Covid-19 pārsvarā cilvēki izslimo viegli un mājas apstākļos. Bet kam vajadzētu būt mājas aptieciņā, lai palīdzētu organismam tikt galā ar vīrusu, to skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Ģimenes ārste Linda Šauriņa norāda, ka koronavīruss nav līdzīgs ne citiem vīrusiem, ne gripai. Tam nepieciešama specifika ārstēšana, bet nav vēl specifika preperāta. Zinātnieki nav vienisprātis par kādu konkrētu medikamentu.

Runājot par ārstēšanu, "būtiskākais, ka slimību ārstējam simptomātiski: ja ir iesnas, ārstējam iesnas, ja ir klepus, ārstē klepu, ja ir galvassāpes vai temperatūra, ārstē to. Atkarībā no slimības gaitas izvēlamies attiecīgi medikamentus, kas visvairāk sevi pierādījuši," bilst ārste.

Viņa vērtē, ka Latvijas mediķi ir ieguvēji, jo pavasarī slimība skāra minimāli. Tagad Latvijas ārsti uz citu valstu pieredzes bāzes teikt, kādus medikamentus pielietot. Lielākoties gan šie medikamenti lietojami slimnīcā vidēji smagiem, smagiem saslimšanas gadījumiem

“Specifisku zāļu, ko ieteikt, nav, bet mājas aptieciņā vajadzētu turēt paracetamolu vai ibuprofēnu, attiecībā uz klepus un iesnu zālēm jābūt ciešā sadarbībā ar savu ģimenes ārstu, jo medikamentu izvēle ir atkarīga no klepus rakstura un tā, vai pacientam ir arī citas saslimšanas,” norāda Linda Šauriņa.

Ārste mudina pierakstīt ne tikai temperatūras izmaiņas, bet arī simptomus, kas nākuši klāt vai zuduši. Viņa norāda, ka slimojot ar Covid-19 raksturīgs arī apjukums, atmiņas un koncentrēšanās grūtības. Cilvēks vakarā apzinās, ka ir kāds simptoms parādījies, bet jau no rīta tas pazudis no atmiņas.

Ja cilvēks dzīvo viens, katru dienu vēlams sazvanīties ar kādu draugu vai paziņu, kas no malas var novērtēt izmaiņas cilvēka runā.

Runājot par antibiotiku lietošanu preventīvi, Linda Šauriņa aicina nedalīties ar antibiotiku pārpalikumiem, neārstēt sevi pašam. Ja slimības ārstēšanas gaitā būs nepieciešamas antibiotikas, tās izrakstīs ārsts.

Vēl ārste skaidro, ka vājums, nespēks un sāpes muskuļos pēc Covid-19 izslimošanas var saglabāties vēl pat vairākus mēnešus. Noteikti ir jāsazinās ar savu ārstu, jo tā var būt Covid infekcijas vēlīna komplikācija.

Ja slimības gaita ir bijusi smaga, slodzi palielināt pakāpeniski, uzstādīt mazus un sasniedzamus mērķus, piemēram, aiziet līdz virtuvei, tad aiziet līdz virtuvei un uztaisīt tēju. Pirms atsākt sportot, noteikti konsultēties ar ārstu. Atkopšanās no vīrusa ir tikpat smaga, kā pati slimība.

Uztura speciāliste Anita Baumane norāda, ka Covid-19 laikā nevajadzētu nekādas diētas ievērot vai no kādiem produktiem atturēties.

Viņa skaidro, ka Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde atzinusi vairākus vitamīnus un minerālvielas, kas jālieto Covid-19 pandēmijas laikā. Iesaka A, C un D vitamīnus, B grupas vitamīnus uzņemt, kā arī minerālvielas – cinku, dzelzi, selēnu un varu.

Labo baktēriju "ražošanai" organismā jāuzņem fermentētie produkti, piemēram, kefīrs, kā arī tējas sēne jeb kombuča.

Farmaceits, tiešsaistes konsultants farmaceitiskajā aprūpē Vadims Brižaņs atklāj, kā var palīdzēt saziņa ar fārmācijas speciālistiem.