Katru gadu vairākiem simtiem Latvijas iedzīvotāju tiek atklāts ļaundabīgs ādas audzējs – melanoma. Šīs slimības pacientu atbalsta biedrība „Soli priekšā melanomai” rīko izglītojošu kampaņu "Balts arī ir skaisti".

Melanomas pacientu atbalsta biedrības "Soli priekšā melanomai" dibinātāja Sondra Zaļupe norāda, ka maijs ir izsludināts par melanomas mēnesi un biedrība kopā ar dermatolgiem informēs, ka cilvēkiem sevi pasargāt. Biedrības mājaslapā pieejams jaunās kampaņas buklets, kā arī būs vēl papildus informācija, kā sevi pasargāt šajā laikā, kad daudz laika pavadām brīvā dabā, dārzā vai pastaigās.

Sondra Zaļupe mudina katram pašam sekot līdzi veidojumiem, kas parādās uz ādas, sargāt sevi no saules, neuzturēties tiešos saules staros, izvēlēties apģērbu ar garām piedurknēm vai starām, nesāt cepuri un saulesbrilles, kā arī lietot saules aizsargkrēmus.

Dermatologs Raimonds Karls norāda, ka melanoma uz ādas var attīstīties arī tādās vietās, kas sauli nemaz nav redzējušas.

„Nedzīvosim ilūzijā, ka Latvijā nav saules. Latvijā saule ir, ir gana daudz saules. Tas, ka ir vēss, tas nav ekvivalents ultraviolētam starojumam, tas, kas ir vēss, nenozīmē, ka nav ultravioletā starojuma. Nevajag likt vienādības zīmi starp gaisa tempereratūru un ultraviolēto indeksu," skaidro Raimonds Karls.

Tāpat ārsts norāda, ka arī dūmakainā laikā ir saule un var just ultraviolēto staru ietekmi.