Melanoma ir ļaundabīgs ādas audzējs, kurš Latvijā ik gadus skar aptuveni 200 cilvēku. Par tā izplatības tendencēm, jaunākajām diagnostikas un ārstēšanās iespējām, kā arī profilaksi runājam raidījumā Kā labāk dzīvot. Raidījuma viesi: dermatologs, Latvijas Dermatoskopijas biedrības priekšsēdētājs Raimonds Karls, ķirurgs onkologs Latvijas Onkologu asociācijas valdes loceklis Guntis Ancāns, medicīnas doktore onkoloģe imunoloģe Simona Doniņa un melanomas pacientes - Sondra Zaļupe un Olga Valciņa.

Sondra Zaļupe un Olga Valciņa ir nodibinājušas melanomas pacientu biedrību. Šobrīd ir izzveidota mājas lapa “Soli priekšā melanomai”, kurā aicina anonīmi aizpildīt anketu, kas palīdzētu saprast, cik ir saslimušo un ko kopā var paveikt.

Biedrība vēlas veidot tematiskus informatīvus pasākumus kopā ar profesionāļiem, kas var palīdzēt cilvēkiem, kas saslimuši ar melanomu, kas var skaidrot situāciju pacientu līdzcilvēkiem.

Biedrības darbības pamatprincipi būs – pacients ir pirmajā vietā, risinājumi, nevis problēmas, dati un fakti, nevis viedokļi un kurš tad, ja ne es. Ar tiem plašāk var iepazīsties arī mājaslapā.

Speciālisti atgādina:

  • Latvijā pēdējos 5-7 gadus melanomas slimnieku skaists ir virs diviem simtiem.
  • Problēma ir aktuāla, jo valstī melanomu parasti atklāj vēlīnā stadijā, tas nozīmē sliktāku prognozi ārstēšanai.
  • Galvenie riska faktori: gaiša āda un esam pakļauti ultravioletajam starojumam, gan dabīgam, gan mākslīgam.
  • Āda jāpārbauda agrīni un savlaicīgi. Jo agrāk atklāj ļaundabīgu veidojumu, jo labāk.
  • Viena no pazīmēm, ko min, kas varētu liecināt par melanomu, ir atipiskas dzimumzīmes. Raimonds Karls norāda, ja cilvēkam ir daudz pigmentēto veidojumu uz ādas, tie jāpārbauda, tipisks vai atipisks, lai ar to nodarbojas ārsts.
  • Ādas vēža attīstībai ir divi scenāriji: iepriekš ir bijusi dzimumzīme, kas sākusi mainīties, bet tie ir 15-20% visu gadījumu. Visbiežāk audzējs sākas kā jauns veidojums, kas ar laiku pārvēršas, jo ilgāks laiks paiet, jo aktīvāk audzējs aug.
  • Ārsti reģistrē ap 220 melanomas pacientu gadā, diemžēl zaudē katru gadu ap 90 cilvēku.
  • Bieži melanomu diagnosticē samērā jauniem cilvēkiem. Viņi kūtri apmeklē ārstu, veselībai pievērš mazāk uzmanības.
  • Slimību galvenokārt iegūst dzīves laikā, pārmantojamība ir reta.