Mieloīdā neoplāzija jeb asins vēzis ir bīstama, neārstējama, bet kontrolējama slimība, ja vien tā tiek laikus konstatēta. Par slimību, diagnozes noteikšanu un ārstēšanu vairāk interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot.

Hematoloģe ārste Kristīne Bernāte skaidro, ka asins vēzis ir ļaundabīga asins sistēmas saslimšana, kas sākas kaulu smadzenēs, kur iegūtas mutācijas laikā nepareizs signāls tiek dots cilmes šūnām un sāk vairoties kādas konkrētas šūnas.

Ir trīs asinsveidu šūnās leikocīti - baltās asinsšūnas, eritrocīti - sarkanās asins šūnas un trombocīdi, kas atbild par asins recēšanu. 

Ja notiek kāds palaidējmehānims, sāk vairoties kaut kas par daudz, ir izmaiņas. Leikozes ir plaša tēma - lielajai slimību grupai ir daudz apakšvariantu.

"Lielākoties iemesli nav zināmi, kāpēc konkrētam pacientam attīstās kāds no asinsvēža paveidiem. Varam atrast mutācijas, gēnu līmenī ir problēma, ir  izmainījušās hromosonas. Kas to ir veicinājis, bieži uz šiem jautājumiem nav atbildes," atzīst Kristīne Bernāte.

Savu pieredzes stāstu atklāj asinsvēža paciente Arta Lāce. Viņa stāsta, ka saslimšana konstatēta pirms vairākiem gadiem, kad bijusi stāvokli un tas sācies ar it kā angīnu. Pateicoties grūtniecībai, sieviete pievērsusi pastiprinātu uzmanību savai veselībai, konsultējusies pie ārsta, vairākas reizes veikusi analīzes, kā rezultātā atklāta diagnoze.

"Cik tā ir nopietna, es aptvēru pusotru gadu vēlāk, kad bija recidīvas slimības. Tajā brīdi, kad daktere pateica, slimība ir ārstējama, tas bija viss, ko saklausīju. Es nesapratu, cik tas ir grūti. Cik lielas ir ķīmijdevas. Bija tiešām smagi, Paldies, Dievam, seši gadi ir pagājuši, esmu izcīnījusies, esmu joprojām dzīva," stāsta Arta Lāce.

Vai ģimenes ārsti spēj laicīgi pamanīt jebkuru leikēmijas formu un laicīgi nosūtīt uz analīzēm, vērtē Lauku Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.