Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vai saudzīgai attieksmei pret vidi un mūsu garderobei ir kas kopīgs? Jā, ir, jo moderna ģērbšanās vispirms nozīmē pārdomātu attieksmi gan pret pašu apģērbu, gan tā iegādi, gan lietojumu. Raidījumā Kā labāk dzīvot pieredzē dalās un padomus sniedz Ilgtspējīgas modes eksperte biedrības “Zaļā brīvība" pārstāve Dace Akule, labdarības veikala "Otrā elpa" Rīgas veikalu vadītāja Aiga Zeltiņa un "Otrā elpa" projektu vadītāja Paula Anškena un  žurnāliste Anitra Tooma.

Apģērba un mājas tekstila ražošana prasa daudz resursu. Tas, kā līdz šim esam apģērbu un tekstilu lietojuši, nav ilgtspējīgi, jo ātri izmetam atkritumu kalnos un to sadedzina. Tas piesārņo vidi. Atkal pērkam jaunu un veidojam pērc – izmet apli, atgādina Dace Akule.

Viņa arī mudina veikalos meklēt lietas piestāv un veidot garderobi tā, lai būtu iespēja tikt galā ar mazāku apģērbu skaitu.

Aiga Zeltiņa atklāj, ka bieži “Otrā elpā” nonāk pilnīgi jaunas lietas ar visu pirkuma čeku, bet Paula Anškena norāda pretējo – tikpat bieži arī organizācija saņem lietas, kuras var tikai izmest. Viņas ieteikums ir lietas, ko izvēlas nodot labdarībai, novērtēt pēc kritērija – ja tas derēs tavai draudzenei, tas derēs arī atdot labdarībai “Otrā elpā”.

Paula Anškena mudina, pirms iegādāties jaunu apģērbu, jāuzdod sev jautājumu, vai tas ir nepieciešams, vai man to gribas.

Statistika rāda, ka 73 procenti no tekstila industrijā izmantotiem materiāliem nonāk atkritumu kalnos un tiek sadedzināti. Tikai viens procents no visas tās masas izmanto otrreiz apģērbu veidošanā. Vēl daļu izmanto zemākas pievienotās vērtības produktu izgatavošanā – drānas siltināšanai, tīrīšanai vai matraču pildījums.

Anitra Tooma mudina iegādāties apģērbus no dabiskas šķiedrvielas un apģērbus iegādāties lietoto mantu veikalā. Tas ir arī ekonomiski

Dace Akule norāda, ka neliels sintētiskās šķiedrvielas piejaukums drēbēm ļaus ilgāk kalpot.