Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Multiplā skleroze ir slimība, kas piemeklē jaunus cilvēkus un krietni pasliktina slimnieka dzīves kvalitāti, ja laikus slimība netiek diagnosticēta un uzsākta ārstēšana. Par slimības diagnosticēšanu un ārstēšanu saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Raidījuma viesi: Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs asociētais profesors Guntis Karelis, psihoterapeits Artūrs Miksons un fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Guna Bērziņa.

Multiplā skleroze ir hroniska neiroloģiska slimība, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu. Tas nozīmē, ka tiek traucēta galvas un muguras smadzeņu darbība. Pacients to izjūt kā kustību, redzes un koordinācijas traucējumus. Tā kā šī slimība visbiežāk skar jaunus cilvēkus, vairāk sievietes vecumā no 20 līdz 40 gadiem. 

Bieži vien slimo sociāli un ekonomiski aktīvi cilvēki, kam ir ģimene, kuri daudz strādā un ceļo. Ja cilvēkiem ir šī slimība, tas ir viens no biežākajiem dzīves kvalitātes traucējumiem, invaliditātes attīstības iemesls.

Īpaši svarīgi ir uzrunāt tieši šo auditoriju un aicināt pievērst uzmanību konkrētiem simptomiem. Multiplā skleroze ir galvenais netraumatiskas invaliditātes cēlonis jauniem cilvēkiem, tāpēc svarīga ir agrīna diagnostika.

Saslimšanas precīzs cēlonis zinātniekiem joprojām nav zināms. Uz šo slimību attiecas teiciens - "laiks ir smadzenes". Proti, svarīgi agrīni atpazīt slimības simptomus, uzsākt atbilstošu ārstēšanu, lai saglabātu darbaspējas, attālinātu invaliditātes attīstību.

Cilvēkiem, kas sirgst ar multiplo sklerozi, jāņem vērā, ka ārstēšanās ir uz mūžu.