Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Aktivitātes saglabāšana un jaunu zināšanu apgūšana, ietverot arī digitālās prasmes – jā, tie ir mūsdienīga seniora izaicinājumi. Kā to visu var darīt efektīvi un lieki netērējot laiku, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot. Stāsta un iesaistīties mudina projekta “Vecums nav šķērslis II” koordinators Mārtiņš Valters un projekta "Vecums nav šķērslis II" veselības aprūpes grupas vadītāja Baiba Paševica. Pieredzē dalās Krāslavas senioru skolas dibinātāja Tatjana Azamatova.

Projekts “Vecums nav šķērslis II” ir turpinājums projektam “Vecums nav šķērslis”, kurš tika realizēts 2017.- 2019. gadā. Šajā projektā iesaistītas jau 10 partneru organizācijas no trim Baltijas valstīm. Projekta vispārējais mērķis ir paplašināt senioru iespējas apgūt jaunas zināšanas un prasmes mūža garumā.

Otrajā projektā senioriem piedāvā mācību materiālus par 10 tēmām:

  • Vecāka gadu gājuma cilvēku problēmas, kuras izsauc "sudraba" ekonomikas prasības. Finansiālā neatkarība, spēja sabalansēt savu budžetu
  • Digitālo tehnoloģiju izmantošana, dators, planšetes un viedtālruņi. Sociālie tīkli, drošība internetā. Kā digitalizēt vecas fotogrāfijas un sakārtot tās albumos, pievienot informāciju.
  • Sociālā aktivitāte, pilsoniskā sabiedrība, sabiedriskas organizācijas izveidošana un vadība. Brīvprātīgais darbs, sociālā atbalsta tīklu izveidošana. Sociālā aktivitāte - senioru iespēja.
  • Kāpēc mums vecumdienās nepieciešams trenēt atmiņu un kā to izdarīt mūžizglītībai.
  • Izometriskie vingrinājumi. Veselība no fizioterapeita viedokļa. Pašmasāža, nūjošana, vingrošana.
  • Pastaiga pa pilsētu - maršruta karte, interesantas vietas, darba laiki, cenas, stāsti, gida pakalpojumi. Pilis, muižas, baznīcas, kultūras objekti.
  • Gatavs aiziet, lai dzīvotu. Praktiskie, sociālie un garīgie aspekti. Komunikācija starp dažādām paaudzēm - kā mazināt nesaprašanos?
  • Juridiskās pamatzināšanas - likumi, cilvēka tiesības, patērētāju aizsardzība, ka mazināt risku kļūt par krāpšanas upuri?
  • Pamatzināšanas par veselibas aizsardzību.
  • Dzimtas koka veidošana.

Plašāk par iespējām mācīties var interesēties internetā.

Raksturojot otrajā projektā pieejamās mācību iespējas, Mārtiņš Valters norāda, ka, piemēram, sadaļā, kas saistīta ar digitālo prasmju apgūšanu, ir iespēja apgūt fotogrāfiju digitalizēšanu un arī aprakstu veidošanu. Tā ir iespēja saglabāt un sakārtot ģimenes foto arhīvu. Tāpat šī prasme noderēs, ja cilvēku interesēs apgūt dzimtas koka veidošanu, kas arī ir piedāvājumu.

Viņš arī mudina senioriem rast balansu starp aktīvu dzīvesveidu un prasmēm, kas prasa intelektuālo piepūli. Lieliska iespēja šajā ziņā ir izzinoša pastaiga pa pilsētu, vispirms izstrādājot maršrutu, sameklējot informāciju par namiem, kuriem gadu desmitiem ikdienā staigāts garām.

Raidījumā sarunas laikā izkristalizējās tēma, kas noderētu trešajam projektam – kā saistīt vecvecākus, bērnus un mazbērnus, lai mazinātu plaisu starp paaudzēm, lai varētu labāk sadarboties. Jeb kā palīdzēt vecmāmiņai un ko vectētiņš var iemācīt mazdēlam.