Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Meli ir pazīstami ikvienam no mums. Nav cilvēka dzīvē iespējams iztikt bez meliem, un maz ticams, ka cilvēks kādā dzīves posmā nebūs melojis.

Kas ir melošana un kāpēc cilvēki melo, vai melos un melošanā ir arī kāds pozitīvs aspekts? Raidījuma Kā labāk dzīvot studijā saruna par melošanu ar cilvēkiem, kam saskare ar melošanu ir darba ikdiena, Rīgas detektīvu aģentūras prezidenti un sertificētu detektīvi Olgu Zeļiku un ārstu psihoterapeitu Andri Jansonu.

"Ikdienas meli mēdz būt tādi, ko cilvēki nemaz paši nepamana, tas nozīmē, ka cilvēks nepieņem patiesību," atzīst Andris Jansons.

Izrādās, ir vismaz 34 melu veidu! Ir ļaunprātīgie, neslēptiem, pieklājīgie meli. Pēdējā laika parādība ir "sulaiņa meli": cilvēks pieklājīgi otram pa tālruni paziņo, kas saruna jāpārtrauc, jo viņam ir atnests ēdiens, kaut patiesībā nemaz neatrodas restorānā, tikai grib pārtraukt sarunu.

"Ja visi runātu tikai taisni un patiesi, tad visi būtu sajukuši prātā," bilst Jansons. "Dažreiz tā taisnība vai patiesība ir biedējoša un sarežģīta. Mēs ļoti daudz nodarbojamies ar dažādām lietām, kas maz atbilst patiesībai. Mēs to pieņemam kā normu."

Ārsts kā piemēru min ārstu "baltos melus" no padomju laika, kad slimniekam pašam neteica, ka viņš ir saslimis ar ļaundabīgu slimību, ar vēzi. Tagad tas ir mainījies, "baltos melus" neuzskata par veiksmīgiem.

"Ja cilvēks visu laiku melo, viņam ir specifiska uzvedība," atklāj Olga Zeļika. "Viņš ņirgājas, viņš nav mierīgs, viņš meklē visu laiku kaut kādu adrenalīnu. Interesanta uzvedība."

Šāda cilvēka uzvedība saistāma ar to, ka viņš pats saprot, ka melo un nedrīkst melot, bet tajā pašā laikā to dara un apzinās, ka otrs, kam viņš melo, tāpat uzzinās patiesību.