Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Nieres ir orgāns, par kura darbību parasti daudz neraizējamies, līdz tas par sevi atgādina. Tomēr – nieres ir pelnījušas mūsu rūpes un uzmanību, jo tās nodrošina organismam vitāli svarīgas funkcijas. Par visu vairāk raidījumā Kā labāk dzīvot. Raidījuma viesi: Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, virsārste P.Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcas Nefroloģijas centrā Ieva Ziediņa un pacienti Ansis Straupmanis un Lija Miķelsone.

14.martā atzīmē starptautiskā Pasaules Nieru dienu (World Kidney Day 2024). Ar to solidarizējas arī Latvijas Nefrologu asociācija, kura sadarbībā ar citiem laikā no 7.martā līdz 14.martam aktualizēs svarīgāko par nieru veselību, tostarp par tendencēm un izaicinājumiem. Pasaules Nieru dienu katru gadu marta otrajā ceturtdienā aizsāka Starptautiskā nefroloģijas biedrība un Starptautiskā nieru fondu federācija.

7. martā Rīgas Stradiņa universitātes centrālās ēkas vestibilā no plkst.14 līdz 18 ikvienam interesentam būs iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu, noteikt glikozes līmeni asinīs un saņemt mikroalbuminūrijas testu ar instrukciju tā veikšanai mājās. Varēs uzzināt arī par nieru veselības veicināšanas principiem un hroniskas nieru slimības riska faktoriem.

Ieva Ziediņa atklāj, ka pasākumi būs domāti gan veselības aprūpes speciālistiem, kā ar izglītojoši pasākumi ikvienam. Pacienti dalīsies ar saviem stāstiem. Mazāk grib stāstīt jaunāki cilvēki, jo darba devēju attieksme ir dažāda.

Ārste mMudina pieaugušos reizi gadā nodot urīna analīzes un arī asins analīzes pie ģimenes ārsta. Turklāt svarīgi ir nodot arī urīnu, kas sniedz daudz plašāku ainu par cilvēka veselību. Urīna izmeklējumi ļauj pārbaudīt nieru veselību un līdz ar novērst, piemēram, nieru mazspēju par 10 – 15 gadiem.