No 1. marta ikviens iedzīvotājs, kas Latvijā maksā ienākumu nodokli, Valsts ieņēmumu dienestā var brīvprātīgi iesniegt 2022. gada ienākuma deklarāciju. Daļai iedzīvotāju tā ir jāiesniedz obligāti. Kam tā jāiesniedz obligāti, bet kam brīvprātīgi, par attaisnotajiem izdevumiem un nodokļu pārmaksu, saruna  raidījumā Kā labāk dzīvot. Skaidro un atgādina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes Klientu apkalpošanas daļas Rīgas 4. nodaļas vadītāja vietniece Natālija Konopecka un VID Nodokļu pārvaldes Fizisko personu deklarāciju uzskaites daļas vadītāja Dace Ķirse-Ķirša.

Kopš pagājušā gada īpašu izmaiņu nav attiecībā uz kategorijām, kam obligāti jāiesniedz ieņēmumu deklarācija. Vienīgi obligāti nav jāiesniedz ienākumu deklarācija tiem Latvijas rezidentiem, kas gūst algotus ienākumus kādā Eiropas Savienības valstī.

"Ja gribēs citu iemeslu dēļ iesniegt deklarāciju, piemēram, čekus par attaisnotajiem izdevumiem, vai izīrē dzīvokli, viņam vajadzēs norādīt visus ienākumus, arī tos, ko guvuši kā algotus ienākumus citās ES valstīs," skaidro Natālija Konopecka.

Dace Ķirse-Ķirša piebilst, piemēram, ja cilvēks izīrē dzīvokli Latvijā, viņam ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija un vēl arī tās ES valsts nodokļu institūcijas izziņa par ienākumiem, kādi gūti un vai ir samaksāts nodoklis. Kā arī jābūt izziņas tulkojumam. Tam nav jābūt notariāli apstiprinātam.

Iesniedzot čekus par medicīnas izdevumiem, līdz šim bija kārtība, ja izdevumus pilnīgi vai daļēji sedza apdrošinātājs, varēja pieteikt tikai to summu, kuru nedzēsa apdrošinātājs. Šogad ir cita kārtībā: ja pie čeka atzīmē, ka daļu sedza apdrošinātājs, vajag noradīt kompānijas nosaukumu un polises darbības termiņu.

VID ir tiesības paprasīt apdrošinātājam precizējošu informāciju, vai ir segti izdevumi.

Tāpat ārstniecības iestādes ar e-kvītīm dod VID informāciju, kādu summu samaksājis pats pacients. Bet VID saskaras ar praksi, ka ir medicīnas iestādes, kurām, lai nosūtītu e-kvītis VID, vajag piekrišanu no pakalpojuma saņēmēja.

"Cilvēks domā, ka ir iesniegta e-kvīts, bet piekrišana nav parakstīta un medicīnas iestāde nesniedz čekus VID. Tāpēc atgādinām, lūdzu, sekojiet līdzi saviem izdevumiem," mudina Natālija Konopecka.