10. maijā atklās krūts vēža kampaņu „Noņem rozā brilles”, kuras mērķis ir akcentēt agrīnas krūts vēža diagnostikas nozīmi. Ko darām nepareizi, un galvenais, kā panākt kampaņas nospraustos mērķus, par to saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Analizē krūts vēža pacientu un atbalsta grupas vadītāja Ilva Lilmaa, Latvijas Ginekologu asociācijas vadītāja Vija Veisa un Saeimas onkoatbalsta grupas vadītāja Ingrīda Circene.

Sauklis #Noņem rozā brilles aicina paraudzīties uz krūts vēzi kā aktuālu, akūti risināmu sabiedrības veselības problēmu. Noņemt rozā brilles un visiem kopā - ārstiem, pacientiem, tuviniekiem, mēģināt ieraudzīt, ko varam darīt, lai veicinātu to, ka krūts vēzis tiek atkāts agri un ārstēts efektīvi.

"Vēži ir dažādi. Tie vēži, kurus varam noķert ātri, noķert mazos izmēros un līdz ar to gana veiksmīgi ārstēt un panākt labu dzīvildzi, tādu vēžu nav daudz. Krūts vēzi atklājot agrīni, ir salīdzinoši laba prognoze sievietei dzīvot vēl ilgu un veselīgu mūžu. Tas ir ļoti svarīgi. Šo noteikti vajag izmantot. Tāpēc ir organizētas tā saucamās skrīninga programmas, kas ļauj atklāt mazas izmaiņas, ja tādas ir un daudz efektīvāk un veiksmīgā ārstēt," atzīst Vija Veisa.

"Arī kampaņas viens no problēmjautājumiem ir, kāpēc Latvijā ir nemainīgi zems skrīnings. Tie ir ap 30 %, tas nozīmē, ka tikai trešdaļa sieviešu, kam konkrētajā gadā būtu jāveic izmeklējums, to izdara. Tas noved pie tā, ka ir salīdzinoši liels skaits sieviešu, kas iestājas onkoloģijas nodaļā, nonāk onkoloģu redzeslokā jau ar ierastākiem vēžiem, grūtāk ārstējamiem un sliktāku prognozi. Ja mēs to varējām izdarīt trīs soļus iepriekš un iznākums būtu krietni labāks, kādēļ tas nedarbojas?"