"Onkoloģijas pacienti savā ziņā atrodas izredzēto statusā, jo uz viņiem neattiecas daudzi tie ierobežojumi, kas šobrīd noteikti pacientiem ar citām slimībām. Onkoloģija tomēr ir . neatliekams stāvoklis," raidījumā Kā labāk dzīvot norāda onkoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Dace Baltiņa.

Baltiņa skaidro, ka zaļais koridors arī šobrīd darbojas un atgādina, ka tas ir izveidots primārās diagnostikas veikšanai vēža slimniekiem.

Onkoloģijas pacientiem, kam paredzēta plānveida vizīte pie speciālista vai kādi izmeklējumi, tomēr aicina iepriekš sazināties, vai pakalpojums vai vizīte notiks plānotājā laikā.

"Onkoloģijas pacienti nav iekļauti kategorijā, kas var pagaidīt," norāda Baltiņa. "Vēža slimniekiem iespēju robežās tiks sniegta palīdzība tam paredzētajā laikā."

Baltiņa skaidro, ka ne visi onkoloģijas pacienti ir iekļaujami grupā, kam ir paaugstināts risks saslimt ar Covid-19.

Riska grupas pacienti ir tie, kas 

  • saņem vai nesen beiguši ķīmijterapiju, terapiju ar mērķterapeitiskiem līdzekļiem, ar imūnpreperātiem
  • īpaši tiek uzsvērti pacienti, kuriem ir problēmas ar plaušām: pirmreizēji plaušu vēža pacienti, cilvēki ar metastāzēm plaušās, cilvēkiem, kuriem tiek veikta plaušu starošana audzēja dēļ
  • Ņemot vērā, ka šis vīruss ir ļoti agresīvs pret plaušu audiem, šie pacienti būtu īpaši saudzējami.

Baltiņa vēlreiz un atkal atgādina, lai izvairītos no vīrusa, svarīga ir tīrība - mazgājam rokas, mainām apģērbu,  cenšamies tīrīt telpas, tīrīt somas un drēbes pēc iziešanas no mājas.

"Mans ieteikums - nevajag slēpties četrās sienās, svaigu gaisu vajag," mudina Baltiņa.

Onkoloģe arī norāda, ka ārkārtīgi liela līdzatbildība slimo cilvēku veselības saglabāšanā ir šo cilvēku ģimenes locekļiem.