Finanšu eksperti uzskata, ka liels skaits Latvijas darba ņēmēju iegulda naudu sev nepiemērotās 2. pensiju līmeņa programmās. Ko tad darām nepareizi un kāpēc uzņēmumiem būtu jāizrāda lielāka iniciatīva savu darbinieku 3.pensiju līmeņa uzkrājumu veidošanā, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Plašāk skaidro Latvijas darba devēju konfederācijas sociālo lietu eksperts Pēteris Leiškalns, Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs Pēteris Stepiņš un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vadošā eksperte Ilze Vindele.

"Pensiju otrais līmenis ir tas, kas attiecas uz jauniešiem, jo par 2.līmeņa dalībnieku var kļūt jau no 15 gadu vecuma," norāda Ilze Vindele. "Kad tuvojas jau pensijas vecums, ir jau par vēlu kaut ko darīt. Varbūt mums kaut kas jāmaina dialogā ar sabiedrību, ka tā ir pensija, bet vairāk uzkrājums pašam cilvēkam."

"Izdari pareizo izvēli attiecībā uz ieguldījumu plānu un neinteresējies līdz 50 gadiem. Būtu arī vēlams arī iesniegt iesniegumu par kapitāla mantošanu," turpina Vindele.

Konservatīvie plāni vairāk domāti pirms pensijas vecuma cilvēkiem, lai saglabātu uzkrājumu.

Runājot par pensiju 3. līmeņa iemaksām, Pēteris Leiškalns vērtē, ka darba devējiem šajā līmenī iemaksas par darbinieku būtu jāveic profesijās, kur var būt risks, ka nevar nostrādāt līdz vispārējās pensijas vecuma sasniegšanai.

"Manuprāt, 3. līmenis ir tas, ar kuru vajadzētu aizstāt visas izdienas pensiju sistēmas, nosakot, ka darba devējam ir obligāts pienākums veikt iemaksas 3. līmenī. Nevis, ka mums ir izdienas pensiju sistēma, kas īsti labi neiet kopā ar vispārējo pensiju sistēmu," uzskata Pēteris Leiškalns. 

"Normālā sistēma būtu tāda, ka ir darba veids, kurā pastāv risks, ka darbinieks nevarēs tajā darbā līdz pensijas vecuma sasniegšanai nostrādāt, tajos darbos darba devējs, tostarp arī valsts, veic iemaksas 3. līmenī. Kad darbinieks ir sasniedzis vecumu, kad nevar strādāt konkrēto darbu, viņš var sākt saņemt daļēji pensiju no 3. līmeņa iemaksām. Protams, tas ir vēlamais modelis jebkurā profesijā, ja darba devējs var to atļauties."