Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Maņas mums nepieciešamas, lai iegūtu informāciju par pasauli un savstarpēji sadarbojoties, tās arī sniedz dažādu pieredzi – piemēram, cilvēks ar ožas traucējumiem zaudē spēju pilnvērtīgi baudīt ēdienu. Kā rodas ožas pārmaiņas un ko tās ietekmē, kā arī ko darīt šādās situācijās, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro „Aiwa Clinic” operējošs otolaringologs Oļegs Sokolovs-Karijs, Mēness aptiekas farmaceite Ērika Pētersone un Rīgas Stradiņa universitātes Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras pasniedzējs, VCA Neiroloģijas dienesta vadītājs, neirologs Jānis Mednieks.

Ožu cilvēks var pazaudēt trīs iemeslu dēļ:

  • Visbiežāk, ka aromāti, kurus cilvēkam jāsajūt, netiek līdz ožas reģionam deguna augšgalā. Tās var būt akūtas iesnas;
  • Kaut kas pa taisno bojā ožas nervu;
  • Kaut kas pa taisno bojā ožas centrus vecajā galvas smadzeņu daļā.

Pirmais iemesls ir visbiežāk sastopams.

Šobrīd aktuālais Covid-19 vīruss arī ir saistīts ožas traucējumu vai zudumu. Oļegs Sokolovs-Karijs norāda, ka pirms pandēmijas ir bijis maz pacientu ar ožas traucējumiem. Viņš arī skaidro, ka saistībā ar Covid-19 oža parasti cilvēkam atgriežas apmēram divu nedēļu laikā.

Ārsts atzīst, ka tas ir dīvaini, jo parasti tā nenotiek, ja ir bojāts kāds ožas nervs. Oļegs Sokolovs-Karijs nav atradis atbildi uz šo jautājumu arī zinātniskajā literatūrā, savā pieredzē viņš izpētījis, ka Covid-19 nebojā ožas nervu, bet šūnas, kas baro ožas nervu. Un šūnas atjaunojas.

Runājot par citiem vīrusiem, kuri var bojāt ožas nervu, tā darbību ir iespējams atjaunot, varbūt ne pilnībā. To var panākt ar treniņiem.

Kad oža atgriežas, bieži pacientiem šķiet, ka kaut kas, piemēram, kafija smaržoja citādi. Tas saistīts ar jaunu nervu savienojumu veidošanos un tie nevienmēr ir tādi, kā bija iepriekš.

Ožu var trenēt, ņemot četrus dažādus aromātus, ko atceras, piemēram, kafiju, mentolu, krustnagliņas un citrusu. Ātri un dziļi tos ieelpo, lai molekulas nokļūst līdz ožas centram un nervi pārstāj slinkot un atkal darbojas. Tas jādara pāris reizes diena un process var ilgt mēnešus.

"Ožas rehabilitācija notiek gada, divu laikā, pacienti kļūs motivētāki, kad sajūt uzlabojumus," atzīst Oļegs Sokolovs-Karijs.