Balzaks esot teicis, ka nauda ir vajadzīga, lai bez tās varētu iztikt. Protams, ar naudu ir saistīti daudz dažādi izteicieni, jo nauda cilvēku prātus nodarbina jau izsenis. 

Dati liecina, ka piektajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir grūti runāt par naudu. Vai sarunas par naudu un finansēm vispār var graut attiecības un kāpēc šīs sarunas ietekmē savstarpējās attiecības, raidījumā Kā labāk dzīvot vērtē psihoterapeits Māris Siliņš un uzņēmuma "Intrum" vadītāja Ilva Valeika.

Sarunas par naudu izraisa konfliktsituācijas, piekrīt Ilva Valeika, atsaucoties uz aptaujas datiem, lai to mazinātu, nepieciešams apbruņoties ar zināšanām un prasmēm.

"Daļai sabiedrības naudas jautājumu apspriešana vēl joprojām ir tabu, īpaši tas ir tad, kad piedzīvojam tādas krīzes situācijas, kādas daži piedzīvo šobrīd, kad kāds no partneriem zaudē darbu, ir samazinātas darba stundas vai ģimenē ienāk papildus sarežģījumi vai mazulis. Šādā situācijā mēs izjūtam finanšu stresu, ja nemākam runāt par naudu," norāda Ilva Valeika.

"Pētījumā secinājām, ka ir nepieciešams iemācīties runāt par naudu un veselīgāk attiekties pret citiem šajās sarunās."

Māris Siliņš iesaka, apzinoties, ka nauda ir neizbēgama dzīves sastāvdaļa un ģimenes attiecību sastāvdaļa, šo jautājumu paturēt fokusā.

"Bet atslēga, manuprāt ir, ka brīdi, ja kāds no pāra jūtas, ka faktiski saruna par naudu ir noteicošā vai dominējoša, domājot par pāra attiecībām kopumā, tad pārim pārim būs problēmas runāt par naudu," uzskata Māris Siliņš. "Nosacījums, ka mēs būtu finansiāli atkarīgi viens no otra, mūsdienu pasaulē vairs nedarbojas.

Par naudu ir būtiski runāt, bet jo vairāk mēs varēsim naudu neizmantot kā rīku, lai neiespaidotu attiecības, jo labāk. Varētu teikt, ka godīga, atklāta un līdzvērtīga sajūta attiecībās nav nopērkama vai atkarīga no naudas jautājuma. Jo vairāk to būtu iespējams nodalīt, jo veselīgāka ir saruna par naudu.

Ja tas nav jautājums, kurš ir galvenais, kurš ir noteicošais, kuram pieder pēdējais vārds, tajā brīdi atmosfēra ir pietiekami brīva, lai domātu par to naudas daudzumu, kurš ir ģimenē un kā ar to apieties kopumā."