Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Lai saņemtu precīzas atbildes uz jautājumiem par savu veselības stāvokli, ir jāzina, kā pareizi nodot analīzes, lai pašam un ārstam nebūtu lieki pārsteigumi. Kā to darīt pareizi un ko ievērot, nododot analīzes, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Centrālās laboratorijas vadītājs Uģis Bērs un ģimenes ārsts Ingars Burlaks.

No rītā, laikā no plkst. 7 līdz 10, un tukšā dūšā – tas ir vislabākais laiks, lai dotos nodot analīzes. Tas nozīmē, ka ēst nedrīkst 12 - 14 stundas pirms analīžu nodošanas un arī vakariņām iepriekšējā dienā vajadzētu būt vieglām. Bet saldā rīta kafija jāatliek uz laiku jau pēc analīžu nodošanas.

Runājot par primāro veselības aprūpi, var izšķirt četrus galvenos virzienus saistībā ar nepieciešamību nodot analīzes:

  • Pirmais virziens – rutīnas izmeklējumi, ko ģimenes ārsts var veikt pat veselam cilvēkam, lai pārbaudītu veselības stāvokli. Tur nav daudz pozīciju – glikoze, holesterīns, aknu un nieru rādītāji, pilna asins aina, urīnanalīzes un vairogdziedzeris. Ar šo analīžu kopu var virspusēju priekšstatu veikt par cilvēka veselību;
  • Otrs virziens – akūti stāvokļi, piemēram, gripas epidēmijas laikā. Ātri var iegūt ziņas, veicot asins analīzes;
  • Trešais virziens – hronisku pacientu novērošanas ar analīzēm. Ģimenes ārsti galvenokārt saskaras ar sirds slimniekiem un cukura diabēta slimniekiem;
  • Ceturtais virziens – specifiskie izmeklējumi vai sagatavošana kādām manipulācijām vai operācijām.