Rūpes par sevi un laicīgs speciālista apmeklējums var novērst draudus ne tikai veselībai, bet arī dzīvībai. Kā pasargāt sevi no melanomas un kā ārstēšanas procesā panākt vislielāko efektivitāti?

Kas ir melanoma, kā iespējamo saslimšanu var pamanīt un kur vērsties pēc palīdzības skaidro Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, onkoloģe, ķīmijterapeite un imunoloģe Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā Simona Doniņa un dermatologs, biedrības "Dermatologi pret ādas vēzi" valdes priekšsēdētājs Raimonds Karls.

Simona Doniņa norāda, ka noteikti jāpievērš uzmanība jebkuram ādas veidojumam, kas mainās vai parādās no jauna. Diemžēl Latvijā trūkst dermatologu, lai vienkārši profilakses pēc vērstos pie ārsta.

Latvijā tāpat kā pasaulē pieaug melanomas pacientu skaits un pieaug arī to cilvēku skaits, kas mirst no ādas vēža.

Tā kā viens no veidiem, kā iegūt melanomu ir saules, Raimonds Karls aicina lietot saules aizsarglīdzekļu lietošana.

"Ja izvēlamies līdzekļus, ko esam iegādājušies aptiekās, tie ir droši un nekaitīgi. Saules aizsardzībai ir ļoti liela nozīme, sākot no bērna vecuma, pieaugušajiem un arī senioriem," atzīst Raimonds Karls. "Nopirkt ir pirmais solis, lietot ir otrais solis, trešais – jālieto pareizi. Jāatceras, ja no rīta, atnākot uz pludmali, uzklāju saules aizsargkrēmu, tas nenozīmē, ka esmu pasargāts visu dienu."

Ārsts arī atgādina, ka arī mērķtiecīgi nesauļojoties, bet dienas vidū darbojoties ārā – dārzā vai sportojot, ir jālieto saules aizsargkrēms. Protams, var izvēlēties tieši dienas vidū neiet saulē, bet Latvijas iedzīvotāji bieži neseko šim ieteikumam.

"Mēs paši sev esam radījuši mītu, ka mums ir īsa vasara, ka mums nekas no vasaras nav, mums ir zaļā ziema, bet, ja mēs noliekam kaut vai avīzi uz palodzes, mēs redzam, kas ar to notiek jau vakarā. Ja mēs saulē ejam 50, 60, 70 gadus, iedomājieties, ko āda cenšas izdarīt, lai to visu atjaunotu un šos bojājumus novērstu," vērtē Raimonds Karls.

Melanomas pacientu atbalsta biedrības" Soli priekšā melanomai" mārketinga projektu koordinatore Sondra Zaļupe un melanomas pacientu atbalsta biedrības "Soli priekšā melanomai" vadītāja Olga Valciņa stāsta par šī gada Melanomas mēneša norisēm.

Par akciju "Balts ir skaisti!" un iespējam pārbaudīt ādas veidojumus stāsts arī programmā Pēcpusdiena.

Olga Valciņa bilst, ka vislabākās zāles pret bailēm un nedrošību ir vizīte pie ārsta. Ja melanomu atklāj laicīgi, cilvēkam ir 98 % izredzes, ka cilvēkam vairs nekad par to nebūs jādomā.