Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Veicot kiberdrošības novērtējumu Latvijas pašvaldību interneta mājaslapām, atklājies, ka tikai katra trešā interneta vietne ir pasargāta pret nopietniem virtuālā uzbrukuma riskiem. Kāpēc divas trešdaļas pašvaldību mājaslapu nav drošas un kā tas ietekmē to apmeklētājus, Kā labāk dzīvot analizē KPMG IT konsultāciju projektu vadītājs Arkādijs Karpušins un CERT.lv pārstāvis Gints Malkalnietis.

Arkādijs Karpušins atklāj, ka KPMG IT veica pētījumu par pašvaldību mājaslapu drošību un kā pašvaldību darbinieki reaģē uz aizdomīgiem e-pastiem. Veicot pašvaldību mājaslapu tehnisko pārbaudi, izvēlētas 15 mājaslapas un tās testētas, simulējot kibernoziedznieka darbību, lai atrastu vājākās vietas mājaslapā. Pārbaude rāda, ka 10 pašvaldībās no 15 ir augsta riska ievainojamības. Tas ir slikti, jo tas ļauj noziedzniekam pārņemt mājaslapu.

Ieteikumi, kā lietotājam pasargāt sevi no kiberuzbrukumiem:

  • Neatslēgt savas programmatūras atjaunināšanu;
  • Jābūt antivīrusam, kas atjaunojas;
  • Jāskatās, kādas paroles izmanto un tās arī jāatjauno. Labā prakse – parole jāatjauno reizi 90 dienās un tai jābūt komplicētai vismaz no astoņiem simboliem;
  • Ieteikums izmantot paroļu glabāšanas programmas, labas un garas paroles cilvēks neatceras;
  • Veidot rezerves kopijas pat mājas datora saturam.