Svētki ir reize, kad ļaujamies vēdera priekiem. Kā to darīt veselīgi, lai svētku sajūta nepagaistu kopā ar  vēdergraizēm, un kā pasargāt sevi no dažādām gremošanas trakta slimībām, piemēram, kolorektālā vēža arī pēc svētkiem, spriežam raidījumā Kā labāk dzīvot. Diemžēl saslimstība ar kolorektālo vēzi (resnās zarnas vēzi) Latvijā pieaug, tas  ir viens no biežāk sastopamajiem audzējiem un šī vairs nav vecu cilvēku slimība.

Kā rūpēties par sevi, atgādina un mudina gremošanas slimību centra „Gastro” valdes priekšsēdētājs, ārsts gastroenterologs-endoskopists Ivars Tolmanis, diētas ārste, Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmu „Uzturs un uzturzinātne” izveidotāja un vadītāja, Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas direktore Lolita Neimane un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas gastroenterologs-endoskopists un internists Eduards Krustiņš.

Lai laikus pamanītu riskus, nepieciešams veikt skrīninga testu. Latvijā pārbaudei izmanto tā saukto slēpto asiņu testu. Latvijā tās ir izkārnījumu paraudziņš, kurā nosaka mikroskopisku asiņu daudzumu. Tests būtu jāveic cilvēkiem no 50 gadu vecuma arī tad, ja viņam nekas nekaiš, jūtas spēcīgs un vesels. Ģimenes ārsta uzdevums ir plānot saviem pacientiem slēpto asiņu testu un tā intervālus.

Ja izmeklējumā konstatē slēptās asinis, tas vēl nenorāda, ka  ir vēzis.

"Tas norāda, ka ir relatīvi lielāks risks šim indivīdam, ka viņam varētu būt vēzis. Statistiski pierādīts, ka tiem indivīdiem, kuriem ir asinis fēcēs, vēža sastopamība ir procentuāli biežāka, un tas ir vislētākais un visefektīvākais veids, kā pievērst tam uzmanību. Tas ir "pirmais sarkanais karodziņš", tad jāveic tālāka diagnostika," skaidro Ivars Tolmans.

Kā visefektīvāko tālākās diagnostikas metodi viņš min kolonoskopiju, jo tā ir iespēja ne tikai ieraudzīt potenciālo audzēju, bet paņemt jau audu gabaliņu izmeklējuma laikā un apstiprināt vai noliegt vēža diagnozi.

 

Lolita Neimane norāda, ka vēzis ir hroniska neinfekcioza slimība un šīs slimības ir cieši saistītas ar mūsu dzīves paradumiem - uzturu, fiziskām aktivitātēm, smēķēšanu, alkohola lietošanu. Un būtiska nozīme ir normālai vēdera izejai, norisei, ko nemēdz apspriest draugu lokā. 

Lai par to nebūtu jāuztraucas, Lolita Neimane atgādina, ka būtiski ir ēšanas paradumi un augļu un dārzeņu Latvijas iedzīvotāju uzturā ir būtiski par maz.