Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ātra reakcija un zināšanas var izglābt dzīvību burtiskā nozīmē, pie tam mūsu rīcībā dažreiz var būt tikai pāris minūtes. Kā novērtēt situāciju, kā pareizi palīdzēt cietušajam un ko noteikti nedrīkst darīt - par visu vairāk runājam raidījumā Kā labāk dzīvot. Kā pareizi sniegt pirmo palīdzību, stāsta ārsta palīdze Valentīna Švalbe, kura 36 gadus strādājusi par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģionālajā centrā, šobrīd ir ārsta palīdze Rīgas 2.slimnīcā un pasniedzēja Rīgas 1. medicīnas koledžā un Pirmās palīdzības mācību pasniedzējs Dzintars Liepa.

Pirmā palīdzība ir tā palīdzība, ko cietušajam var sniegt līdzcilvēki līdz brīdim, kad ieradīsies mediķi.

Valentīna Švalbe skaidro, ka automašīnas aptieciņā ir viss, kas nepieciešams, lai palīdzētu glābt dzīvību.

  • folija sega, ar kuru apsegt vai kurā ietīt cietušo, ja viņu nepieciešams sildīt, kamēr ierodas mediķi. Jāatceras, ka sega jāklāj ar zeltaino pusi uz āru; foliju plaši izklāj, cietušo pozicionējot uz sāna un ar vairāku roku palīdzību, cenšas viņu "iesaiņot. Svarīgi "iesaiņot" galvu, jo caur to ātri zaudē siltumu;
  • šķēres, lai nepieciešamības gadījuma sagrieztu drēbes un apturētu asiņošanu;
  • spiedoši pārsēji, ar kuriem apturēt asiņošu;
  • gumijas cimdi, ko palīdzības sniedzējs izmanto savai drošībai;
  • lakatiņš, no kura var izveidot somiņu, piemēram, rokai, ja ir lūzums, fiksēt to uz kakla un sagaidīt mediķus;
  • maska, ja ir nepieciešami atdzīvināšanas pasākumi, tāpat sejas masku izmanto, lai pasargātu sevi no infekcijas.

Atgādinājums - jāseko līdzi arī aptieciņas derīguma termiņam. Tāpat uz aptieciņas ir norādīts tālruņa numurs 112, lai steigā un stresā neaizmirstos, kur vērsties pēc palīdzības.

Plašāku informāciju par pirmās palīdzības sniegšanu var atrast internetā.