Mēdz teiks – mans nams ir mana pils. Uzbūvēt var teju vai visu, tomēr jebkuras ēkas tehnisko stāvokli ir jāuzrauga un jābūt pieejamai pārskatāmai informācijai gan par būvniecības, gan ekspluatācijas procesu. Kā plānots digitalizēt ēku tehnisko uzraudzību, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Būvniecības valsts kontroles biroja direktore Svetlana Mjakuškina un Latvijas Arhitektu savienības Sertificēšanas centra vadītāja Elīna Rožulapa.

No 2020. gada 1. janvāra Latvijā notiks būvniecības procesa digitalizācija. Latvija ir viena no līderēm Eiropas Savienībā, kas šādu sistēmu ieviesusi.

Svetlana Mjakuškina skaidro, ka tas atvieglos ieceres saskaņošanu – no idejas līdz būvdarbiem viss process notiks sistēmā. Nākamais posms ir būvniecība, būs iespēja aizpildīt būvdarbu žurnālu elektroniski, pieņemšanas nodošanas aktus veikt elektroniski sistēma. Tāpat varēs arī ēku uzraudzīt ekspluatācijas laikā.

Mjakuškina atzīst, ka ar digitalizāciju varēs samazināt administratīvo slogu un patērēto papīru daudzumu. Ja šobrīd plāno saskaņot kādu projektu, ir nepieciešama apjomīga dokumentu kaudze, kas jāpiegādā katrai no pusēm. Ieviešot digitalizāciju to varēs veikt paralēli, būs iespēja sekot līdzi procesam.

Būtiski – caurspīdīgums. Visi gribētu zināt, kādā stadijā ir kāds projekts, saprast, ka lēmumus pieņem cilvēki, kam to ir tiesības pieņemt. Atskatoties varēs secināt, kurš un kad kādu lēmu ir pieņēmis. Sistēmā strādājot, ikvienam jāreģistrējas, līdz ar to būs zināma persona, kas kurā mirklī kādas darbības veikusi ar projektu.

Elīna Rožulapa izsaka cerību, ka līdz ar digitalizāciju būs daudz grūtāk viltot projektus. Tas būs ieguvums.