Vismaz vienu vakcīnu pret Covid-19 ir saņēmuši 390000 Latvijas iedzīvotāju, bet pilnībā vakcinētu cilvēku mums ir 79000. Tas nav pārāk daudz. Otrdienas rītā raidījumā Kā labāk dzīvot turpinām iztaujāt par vakcinācijas procesu un vakcīnām pret Covid-19.

Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja un profesore Juta Kroiča, komentējot jautājumu, kāpēc vakcinētajiem būs priekšrocībās, ja arī viņi var pārnēsāt infekciju, norāda, ka vakcinētie 84% gadījumu ir droši.

"Nekas nav simtprocentīgs, bet atlikušie procenti, ka viņi varētu būt bīstami, šobrīd ir 16%. Tā rāda statistika, vēl pirms dažiem mēnešiem cerēja ražotāji, ja statistika būs 50:50, puse apdraudēs, puse vakcinēto - nē. Dzīve rāda, ka skaitļi ir daudzkārt labāki. 84% gadījumu vakcinētie cilvēki neizplata infekciju, nepārnes apkārtējiem. Tas ir milzīgi augsts procents,"  atzīst Juta Kroiča. "Iznāk, ka jautājums bija par nieka 16%. Varbūt pēc mēneša, kad vēl vēl vairāk būs dati un statistika, 84% vēl augs. Tas ir milzīgs vakcīnas sasniegums, ne tikai pasargā no smagas slimības gaitas, no nāves, bet arī no pārnešanas."

Diemžēl ar Covid-19 slimo arī atkārtoti un nav garantija, ka otrā reize nebūs smagāka. Tāpēc arī cilvēkiem, kas pārslimojuši iesaka vakcinēties. Vakcinēties var 2-3 mēnešus pēc izslimošanas.

"Arī vakcinētajiem ir jāievēro disciplīna, jo vakcinētie nav pasargātie no inficēšanās, bet vakcinētie ir nesalīdzinoši drošākā stāvoklī, viņi nemirst un neslimo smagā formā, " atgādina Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras vadītāja Ludmila Vīksna.

"Apmēram pusotrs, divi gadi paies, kamēr iemācīsimies sadzīvot gan vakcinētie, gan pārslimojušie ar šo slimību, man liekas, ka mēs dzīvosim ar šo slimību viosu atlikušo mūžu," vērtē Ludmila Vīksna.

Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Ieva Stūre atgādina, ka jaunākai informācijai par brīvajām vietām vakcinācijai var seko tviterī, arī zvanīt 8989 vai ielūkoties manavakcina.lv