Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


"Šobrīd ir būtiski ir nepārforsēt ideju, cik ātri visu apgūšu, negaidīt no sevis šajā adaptācijas posmā superizrāvienus - superradošamu, ļoti ātru tehnoloģiju apguvi, vai to, ka visi uzreiz arī otrā galā sapratīs. Viss ir lēnām un kopumā ir citas prasības tam, ko varam reāli paveikt," tā šī brīža situāciju, kurā daudzi ne tikai izvēlas paši, bet ir spiesti strādāt attālināti, raidījumā Kā labāk dzīvot raksturo psiholoģe, apmācību vadītāja, kognitīvi biheiviorālās terapijas psihoterapeite un supervizore Marija Ābeltiņa.

Ābeltiņa norāda, ka šobrīd ir izaicinājums daudziem, kā pieņemt tādu laika plānojumu, kur varam arī resursus papildināt.

"Ir svarīgi pārbaudīt skolēnu darbus, atbildēt uz e-pastiem, novadīt lekciju, bet ir svarīgas elementārās lietas, ka ejam uz labierīcībām, ēdam un paņemam desmit minūšu pauzi un pastaigājam pa dzīvokli, uztaisām pietupienus, vai ko veselībā ļauj vai pieprasa," norāda Ābeltiņa.

Viņa arī iepazīstina ar kādu pētījumu, kurā secināts, ja cilvēki paši izvēlas attālinātu darbu, izdegšanas riski ir mazāki, arī darba un ģimenes konflikts ir mazāks, arī apmierinātība ar darbu ir lielāka.

"Ja tas notiek piespiedu kārtā, tad šī lieta neparādās tik ļoti jauki. Tieši otrādi, parādās lielāka iespēja konfliktam starp darba un mājās dzīvi. Lielāka iespēja izdegt un pat ar laiku negribēt strādāt. Būs cilvēki, kas šobrīd priecāsies par attālināto darbu, jo viņi paši to gribēja. Būs cilvēki, kuriem normāla reakcija ir, šo es negribēju un tas man nepiestāv," atzīst Ābeltiņa.

Būtiski četri soļi, lai sevi pasargātu no izdegšanas:

  • Nedaudz palēnināmies savā attieksmē, nepieprasām no sevis, dodam sev laiku saprast, kas notiek;
  • apzināmies, kas ir šī brīža grūtības un vajadzības, un lai sadzirdētu vajadzības ir, vajadzīgs mirklis, kad ieklausāmies sevī;
  • rīkoties atbilstoši vajadzībām;
  • rūpēties par garīgo veselību.

Tiem, kam ir tendence uz pārslodzi, psiholoģe iesaka rūpīgu noteikt prioritātes un arī meklēt palīdzību pie citiem cilvēkiem un samazināt iekšējo prasīgumu. 

Obligātais nosacījums – jāatlicina laiks miegam, ēdienam un pastaigām. Tas jāieraksta plānotājā!

Tāpat Ābeltiņa skaidro, ka līdz izdegšanai var novest arī absolūta dīkstāve. Tāpēc ir svarīgi atrast jēdzīgu nodarbi šim laikam.

"Tas, kas šobrīd notiek, ir neierasta situācija visiem. Šis ir arī ir psiholoģisko krīžu laiks, kad sastopamies ar tik daudz nezināmā. Mūsu psihe, ja salīdzinām ar datoru, var arī uzkārties un nevarēt visu uzreiz saprast, pielāgoties un justies superprodoktīvi. Es teiktu, ka tas ir normāli būs nedaudz nenormāliem, ja visa pasaule ir sajukusi prātā," vērtē Ābeltiņa.

Bet ar pētījumu par laimes sajūtu un imunitāti iepazīstina kognitīvi biheiviorālās terapijas psihoterapeite sociālpsiholoģisko treniņu vadītāja mūsu kolēģe Kristiāna Lapiņa.