Psoriāze ir saslimšana, kura rada būtiskas izmaiņas daudzās organisma sistēmās. Psoriāze jeb zvīņēde ir imūna saslimšana, kura galvenokārt izpaužas ādā kā pelēku, baltu, sudrabainu zvīņu klātas sārtas plāksnītes. Tā ir slimība, ar kuru nākas sadzīvot visu mūžu. Par to, kā sadzīvot ar psoriāzi, kā atvieglot simptomus un ko darīt, lai psoriāzes pacientu dzīves kvalitāte būtu iespējami augstāka, spriežam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Medicīnas zinātņu doktore Rīgas Stradiņa universitātes  Dermatoloģijas un veneroloģijas katedras vadītāja un docente Elga Sidhoma norāda, ka psoriāze nav tikai ādas slimība, tas organisma stāvoklis, tas hronisks, iekaisīgs process ar daļēju autoimūnu pamatu.

Rīgas 1. slimnīca dermatoveneroloģe Anete Ezeriņa skaidro, ka pasaulē ar psoriāzi sirgst 2-3% populācijas, par Latviju konkrētu datu nav, bet ārste lēš, ka procentuāli tas varētu būt vairāk nekā pasaulē vidēji.

Paciente Marta Ābele atzīst, ka psoriāze ir slimība, ar kuru ir jāsadzīvo, un jāizzina sevi, lai saprastu, kas slimību saasina.

Vadoties no savas pieredzes, Marta min, ka viņai slimības saasinājumi ir mirkļos, kad ir zems D vitamīna līmenis. Tāpat ādas stāvokli ietekmē stress, dzīvesveids, ēdiens.

"Pirms katras vīna glāzes man ir jāpadomā, vai es turpmākās divas nedēļas gribēšu cīnīties ar psoriāzes uzliesmojumu, vai šī vīna glāze nav tā vērta," stāsta Marta.

Viņa atzīst, ka grib dzīvot mierīgu un sakārtotu dzīvi, ja tāda nebūs, būs grūtības gan uzvilkt peldkostīmu vai vilkt melnu apģērbu, gan vienkārši skatīties uz sevi spogulī.

Anete Ezeriņa psoriāzes slimniekiem iesaka stresa menedžmentu. Jā, tas ir grūti izpildāms, bet arī ļoti nepieciešams. Stress ir pirmais psoriāzes izsaucējs, hronisks vai akūts kādā dzīves mirklī. Tāpat ārste iesaka pārlūkot ēšanas ieradumus, skatīties augu valsts virzienā, izvēlies produktus, kas samazina iekaisumu.