Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


29.oktobris ir Pasaules psoriāzes diena. Šī slimība skar 3-4 % cilvēku pasaulē un lielākoties sastopama attīstītās valstīs. Šī slimība skar arī vairākus desmitus tūkstošus Latvijas iedzīvotāju, kas ar to vairāk vai mazāk veiksmīgi sadzīvo. Par iemesliem, kāpēc vieniem slimība problēmas nesagādā, bet citiem rada pamatīgas mocības, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Raidījuma viešņas: medicīnas zinātņu doktore, profesore Ilona Hartmane, ārste dermatoloģe-veneroloģe Ilze Koha un paciente Indra Salcēviča.

"Ir jāaudzē bieza āda, ir jāstrādā ar sevi emocionāli un psiholoģiski, lai varētu iziet pludmalē. Pieļauju, ka cilvēkiem ar mazāku psiholoģisko noturību slimība var sagādāt ārkārtīgi lielu emocionālo stresu. (..) Ir daudzas lietas, ar kurām ikdienā jāsaskaras, kas var sagādāt pamatīgas problēmas," pieredzē dalās Indra Salcēviča.

Paciente atzīst, ka cilvēku informētība par psoriāzi pēdējā laikā pieaug, tomēr daudzi arvien neko nezina par šo slimību.

"Es kādus desmit gadus Latvijā nesauļojos, ja to daru, tad mammas pagalmā, dziļi aiz krūmiem noslēpusies. Jo Latvijas sabiedrībā nezina, kas ir psoriāze. Tagad jau es atļaujos arī vasaras sezonā nesāt īsākas piedurknes un nevilkt zeķubikses, jo desmit gadus es nostaigāju tikai melnās zeķubiksēs un ar garām piedurknēm," atklāj Indra Salcēviča. "Cilvēki nezina, kas tas ir, cilvēki baksta ar pirkstiem. Ir bijušas situācijas, ja parādies pludmalē tādā garā “balahonā”, cilvēki baksta ar pirkstiem, es esmu melojusi, ka man ir alerģija no saules. Esmu slēpusies, vilkusi cimdus, stāstījusi visādas pasakas. Cilvēkiem nav informācijas, ka tā nav lipīga slimība, jo ir bijuši visādi jautājumi."

"Ir bijuši nepatīkami gadījumi, kad cilvēki pārsēžas pludmalē, kad ierauga," bilst Indra Salcēviča.

Ilona Hartmane skaidro, ka psoriāze ir slimība, kas pamatā skar pacienta ādu, bet no visām dermatozēm ir tā, kas ļoti traucē pacienta dzīves kvalitāti.

"Pacienti, kam ir psoriāze, vairāk cieš no attieksmes pret sevi. Mūsdienās psoriāzi ir iespējams labi kontrolēt, bet brīnumlīdzekļa izārstēšanai nav," norāda Ilona Hartmane.

Pirmā tipa psoriāze parasti ir ģenētiski iedzimta, otrā tipa – attīstās cilvēkiem darbspējīgā vecumā, tā parasti ir saistīta ar nervu slimībām, cilvēka blakusslimībām.

Psoriāze ziemeļu valstīs, arī Latvijā vairāk aktualizējas rudenī un ziemā, ir pacienti, kam sezonalitātes nav, viņi vienlīdz slikti jūtas ziemā un vasarā.

Arī Ilze Koha piekrīt, ka īpaši rudenī un ziemā nākas saskarties ar psoriāzes slimniekiem.