3. septembrī, gada riteņbraucēju svētki Siguldā solās būt vēl īpašāki – 27. Vienības velobrauciena ietvaros notiks vēl nebijis projekts – Retro velo tūrismabrauciens.

Kad Siguldā notiek velo pasākumi, tad īstam riteņbraukšanas entuziastam ir iespēja novērtēt velo industrijas jaunākos sasniegumus. Karbona rāmjus, elektriskos ātruma pārslēdzējus, divriteņus vieglās automašīnas cenā, pat elektro velosipēdus,  jā, kāds blēdīgāks kundziņš atzinās, ka vienu velomaratonu pa burzmu ar tādu nobraucis. 3. septembrī viss būs nedaudz citādāk. Protams, būs redzama pasaulēs klases velotehnika, bet tam pa vidu būs dzirdama vecas ķēdes čirkstoņa, dažādas citas klabošas un grabošas metāliskas skaņas un redzami nebūt ne piegulošos triko tērpti pedāļu minēji.

Divritenis vienlaikus ir gan laikmeta, gan dzīves stila liecība. Par Retro velo tūrisma braucienu, kas noteikti nav sporta, bet drīzāk izklaides pasākums un kurš notiks 3. septembrī Siguldā, sadarbībā ar Latvijas Veclaiku divriteņu klubu, un par divriteņiem kā uzticamiem braucamrīkiem, kas sniedz neizsmeļamu dzīvesprieku un jaunus iespaidus, raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta Latvijas riteņbraukšanas federācijas prezidents un velobrauciena organizators Igo Japiņš, tēlnieks, riteņbraukšanas entuziasts Ivars Drulle un Latvijas veclaiku divriteņu kluba pārstāvis Toms Ērenpreiss.

Braucienā piedalīties var ikviens, sākot no 12 gadiem līdz sirmam vecumam. Brauciens vedīs pa Siguldas apkaimi, Līgatnes novadu un tā skaistākajām vietām – Ratniekiem, Līgatnes dabas takām, Nurmižu dabas rezervāta un Gaujas senlejas ainavām. Tā kopējais garums ir 44 km. Raidījuma Kā labāk dzīvot viesi vērtē, ka šādu kilometru skaitu nesteidzīgi var pieveikt 4 – 5 stundās. Tāpat viņi atklāj, ka svarīgi ir braucienā piedalīties ne tikai ar vecu divriteni, bet arī stilīgu tērpu.

„Tērps ir svarīgs, ne tikai ritenis. Tad ir pilnīgi savādāka sajūta,” atzīst Igo Japiņš.

Savukārt Toms Ērenpreiss min, ka sākt var ar mazumiņu – ar spilgtākiem aksesuāriem, piemēram, tauriņu, kaklasaiti, efektīgu cepuri.

Savu retro velosipēdu var uz Siguldu nogādāt mūsdienīgi - ar auto, var vest ar vilcienu, Ivars Drulle bilst, ka stila uzvarētājs būs tas, kurš savu velosipēdu atvedīs ar zirga pajūgu.

Šogad pirmajā Retro velo braucienā divriteņi vēl drīkst būt arī jaunāka izlaiduma, bet turpmāk šādā braucienā varēs piedalīties ar divriteņiem, kas ražoti līdz 1987. gadam. Tas saistīts ar krasām tehnoloģiskām izmaiņām velosipēdu ražošanā.