Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ārkārtas situācijas mūsu dzīvē nav nemaz tik ārkārtējas. Prasme pareizi un ātri rīkoties kritiskās situācijās bieži ir pašu vai līdzcilvēku dzīvības un nāves jautājums Kā rīkoties situācijās, kad apdraudēta cilvēka veselība un dzīvība, kad varam palīdzēt paši, bet kad labāk palīgā saukt glābējus, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Operatīvā vadības centra vadītāja vietniece kardioloģe Elita Vārava un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks Jānis Grīnbergs.

Ārkārtas situācija - situācija, kas apdraud cilvēka dzīvību, veselību, īpašumu vai vidi vai jau ir izsaukusi dzīvības zaudējumu, nodarījusi kaitējumu cilvēka veselībai, bojājusi īpašumu vai kaitējusi videi.

Vislabāk ir sagatavoties, lai ārkārtas situācija neveidotos, mudina Jānis Grīnbergs. Elita Vārava arī aicina sagatavoties iespējamām ārkārtas situācijām, tuvojoties gada nogales svētkiem.

  • Ja noticis ceļu satiksmes negadījums, vajadzētu pieiet paskatīties, kas noticis, un zvanīt 112 vai 113.
  • Labāk kustināt nevajadzētu bez mediķu klātbūtnes. Ja cilvēks pie samaņas, mēģināt nomierināt, ja iespējams, sasegt.
  • Jānovērtē situācija, vai cietušo var un vajag vilkt ārā no mašīnas. Tāpat jānovērtē situācija, lai glābjot otru, neapdraudētu sevi.
  • Tuvojoties svētku laikam aicina padomāt, lai mājās netrūkst savu ikdienā nepieciešamo medikamentu, lai pretdrudža zāles, termometrs, pārsēji.
  • Pagājušā gadā bijuši 23 ugunsgrēki saistībā ar Adventes vainagiem, eglēm un bez uzmanības atstatām svecēm.
  • Ja ir izcēlies ugunsgrēks, cilvēkam jācenšas novērtēt, vai ir droši iet piedūmotā telpā un glābt tur esošo cilvēku. Pirms glābt otru, jāizvērtē situācija.
  • Ja no piedūmotas telpas izglābts cilvēks elpo, viņu vajag nolikt stabilā sānu guļā un sekot cietušā veselības stāvoklim. Jāzvana 113. Ja neelpo, jāsniedz pirmā palīdzība, ja zina, kā to darīt.