Strādājot vai atpūšoties ārā, ne viens vien aizvadītajās brīvdienās jau ir ticis pie apskaužami brūnas sejas krāsas. Jau iesauļojies rosoties pa dārzu vai lauku, vai vienkārši pastāgājoties dabā. Latviskā skaudība gan pazūd, ja sākam lasīt statistiku par saslimšanu ar ādas vēzi Latvijā, kur ultravioleto staru iedarbība ir viens no būtiskākajiem saslimšanas cēloņiem. Ārsti uzskata, ka sabiedrībai galīgi nav priekšstata, kā pareizi sargāt savu ādu, ja nonākam intensīvas saules vai solārija starojuma ietekmē. Pirms sauļošanās sezonas sākuma raidījumā runājam par elementārām pašaizsardzības lietām, ko derētu ievērot katram, kas nestaigā ikdienā ar cepuri galvā un apģērbu, kas nenosedz visu pārējo ķermeni.
Studijā dermatologs Raimonds Karls, biedrības "Dermatologi pret ādas vēzi" valdes priekšsēdētājs un Latvijas Kosmētiķu un Kosmetologu asociācijas valdes locekle Jekaterina Repiševska.
Jāsaprot, ka cilvēkiem ar mūsu, ziemeļnieku, ādas tipiem ir jāsargā sevi no saules. Tas, ka mums vasara ir tikai dažus mēnešus, neko nenozīmē. Karsts un saulains laiks nav viens un tas pats. Nav jābūt +30 grādiem, lai āda apdegtu – saules stari var apdedzināt arī pavasarī!
Aizsargkrēmi – vai tiešām kāds par to vēl nezina? Izrādās, ka līdz ar pavasara pirmajiem saules stariem ārstiem un kosmetologiem par to jāatgādina katru gadu no jauna. Jau tagad, aprīļa sākumā, saules aizsardzības krēmi ir jāsāk lietot! Ir organiskie un neorganiskie krēmi. Neorganiskā krēma iedarbība ir ilgāka un tie ātrāk sadalās. Ja esat saulē – ik pēc divām stundām un noteikti pēc peldes krēma aizsargkārta ir jāatjauno. Jālieto krēmi ar apzīmējumu 50+, jo esam ziemeļnieki, mūsu āda ir gaiša ģenētiski.
Aizsargkrēmi nesastāv tikai no dabīgām vielām, nav iespējams izražot krēmu, kurš būtu daudz maz stabils un tai pašā laikā bez konservantiem. Ja nevēlaties lietot šādus krēmus – viegls apģērbs pasargās ādu.
Tas ir mīts, ka psoriāzi, neirodermītu vai pinnes var izārstēt ar solārija palīdzību, apgalvo dermatologs R. Karls. Ultraviolētais starojums nepalīdzēs saražot organismā D vitamīnu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!
Draugiem.lv Facebook Twitter