Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kas jāzina par sejas maskām, kā tās pareizi jālieto, lai nerastos kaitējums veselībai un kādi standarti tiek ievēroti, ražojot gan sejas maskas, gan citu aizsargaprīkojumu, iztaujājam ekspertus raidījumā Kā labāk dzīvot.

No kādiem materiāliem rūpnieciski ražo maskas un respiratorus, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Darba drošības un vides veselības institūta direktors, RSU profesors Ivars Vanadziņš un Rīgas Tehniskās universitātes profesore Inga Dāboliņa. Viņi arī aicina izvēlēties ikdienā lietot medicīniskās maskas vai respiratorus, kas gan ir salīdzinoši dārgāki, jo abiem ir stingri noteiktas prasības materiāliem un ražošanai. Neiesaka lietot mājas apstākļos vai nelielās ražotnēs darinātas auduma maskas, kurām nav vajadzīgā aizsargslāņa. Inga Dāboliņa, atsaucoties uz literatūru, norāda, ka higiēniskā auduma maskā plānai marlei vajadzētu būt astoņās kārtās, lai veidotos nepieciešamais aizsargslānis.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Linda Rinkule skaidro, ka PTAC veic tirgū pieejamo masku monitoringu. Piedāvājums šobrīd ir nostabilizējies, ir pieejams plašs klāsts masku un cenas būtiski kopš pandēmijas sākuma samazinājušās.

Tāpat PTAC pārbauda arī preču atbilstību prasībām un ES standartiem. Šobrīd pārkāpumu nav daudz. Būtiskākie problēmas arī kopumā Eiropā saistās ar to, cik labi maska der valkātājam, pieguļ sejai, ne ar filtrāciju. Arī PTAC iesaka izvēlēties pārbaudītas maskas un standartiem atbilstošas higiēnas maskas.