Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


No 7. oktobra mutes un deguna aizsegu lietošana sabiedriskajā transportā ir obligāta. Patērētāju tiesību aizsardzības centra Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītājs Ivars Jorniņš raidījumā Kā labāk dzīvot iesaka cilvēkiem lietot medicīnisko masku vai kvalitatīvākās un pārbaudītākās higiēniskās sejas maskas.

"Divas stundas būtu zelta standarts maskas lietošanai," norāda Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Ivars Vanadziņš.

“Maskas derīgumu nosaka divas lietas,” turpina Ivars Vanadziņš. “Tās paliek netīra no ārpuses un poras aiziet ciet un pieelpojam no iekšpuses. Mitrums maina auduma īpašības. Arī filtrauduma īpašības.”

Maska, ko noņemam no deguna, jāuzskata par inficētu priekšmetu. Ideālā pasaulē tā būtu jāieliek maisiņā, maisiņš jāaizsien, un jāieliek miskastē, kur to nevar aizpūst pa gaisu, putni izknābāt. Ja maska ir vairākas reizes lietojama, arī ieliekam maisiņā, maisiņš ciet, ieliekam somā, nevis kabatā, kur tas var izburzīties. Vakarā līdz veļasmašīnai, pa taisno iekšā, izžāvējam un var lietot atkal.

Var arī mazgāt ar rokām siltā ūdenī ar ziepēm, bet pēc tam ir jāveic nosacīta sterilizācija – jāizkarsē zem tvaika 1-1,5 min. Gludināšana ir viens no veidiem ar 90% ticamību, ka tas palīdz.

Pareizi būtu mazgāt veļasmašīnā pilnu ciklu, vismaz 60 grādu temperatūrā ar mazgāšanas līdzekli.

"Masku uzliekot vajadzētu būt tīrām rokām! Ja liekam ar netīrām rokām, piesārņojam jau no ārpuses. Tas, kas ir uz maskas virspuses, to mēs labi ieelpojam. Ja ar netīrām rokām uzliekam masku, tas nav pareizi un pats par sevi ir risks," skaidro Ivars Vanadziņš.

Tīras, dezinficētas rokas, maska no maisiņa uz deguna, vienreiz lietojam, ja mazgājam ir viens ceļš, ja metam ārā – otrs.

Latvijas investīciju un attīstības aģentūras direktora vietniece Iveta Strupkāja iepazīstina, cik daudz uzņēmēju Latvijā ražo sejas aizsargmaskas. Trīs ražotāji ir starptautiski sertificēti un ražo sertificētas medicīniskās maskas. Latvijas tirgū ir vairāk nekā 340 higiēnisko masku modeļi, apmēram 25% no tiem ražo vietējie ražotāji.

Ivars Vanadziņš norāda, ka efektīvākie materiāli maskām ir tie, kas netiek austi. Atzītākais filtra materiāls ir no polipropilēna, kuru var dažādi ražot.

Vanadziņš ļoti skeptisks par šūtajām auduma maskām. Viņš mudina saprast, kādi ir labākie materiāli masku ražošanai un veikt ražotājiem pārbaudes, lai būtu pārliecība, ka tas ir produkts, kas kaut ko dod.

Pētījumi rāda, ka audumi mazgājot maina īpašības, tas nozīmē, ka bieži auduma masku divreiz izmazgājot, tā ir lupata uz sejas un virsmērķi – ierobežot infekcijas avotu – nepanākam.

Ivars Jorniņš skaidro, ka Eiropā ir tapušas vadlīnijas, kas nosaka, ka ražotājam ir jāpārbauda divi kritēriji – maskas filtrācijas efektivitāte un elpošanas pretestība.

PTAC mājaslapā ir pieejams informatīvs materiāls, kā izvēlēties kvalitatīvu sejas masku.