IT nozare joprojām gan Latvijā, gan citās valstīs ir izteikta stiprā dzimuma pasaule. Šobrīd startējušas vairākas mācību un pārkvalifikācijas programmas, kas domātas, lai dotu iespēju sievietēm ielauzties šajā vīriešu klubiņā.

Šobrīd noslēgusies pieteikšanās programmai “Work in Tech”. "Riga TechGirls" vadītāja Anna Andersone raidījumā Kā labāk dzīvot atklāj, ka ir pieteikušās vairāk nekā 800 sievietes, konkurss būs liels, jo ir 150 vietas. Atlase notiks līdz maijam.

"Pēc Ekonomikas ministrijas prognozēm Latvijā vien trūks 20 000 IT speciālistu. Kur viņus ņemt? IT uzņēmumi pastāvīgi meklē darbiniekus, tikai jauniešus un studentus apmācot, neaizpildīs vakances. Ja puse sabiedrības neuzskata, ka tā ir viņām piemērota vide, tas ir ļoti sāpīgi ekonomikai, arī uzņēmumiem un darba videi, jo nespējam attīstīties," analizē Anna Andersone.

Anna Andersone atzīst, ka, aicinot sievietes apgūt informācijas tehnoloģijas, vēlas apgāzt mītu, ka, strādājot šajā nozarē, noteikti nepieciešamas zināšanas augstākajā matemātikā. Jomas ir dažādas, kur citas zināšanas un prasmes ir daudz svarīgākas.

“Viena no jomām, kur sievietes uzsāk savu karjeru IT, ir lietotāja pieredzes dizains, tur ir vajadzīgi pētnieki, empātija, jā, pieredze ar datiem un datu apkopošanu, bet ne augstākā matemātika. Pacietība un uzmanība ir svarīga testēšanā, tā ir viena no lomām, kur sievietes pievienojas," norāda Anna Andersone.

Viņa atklāj, ka programmām piesakās sievietes apmēram 30 gadu vecumā. Tas ir vecums, kad sievietes tic saviem spēkiem, nevis viņas ir spējīgākas nekā 45 vai 55 gadu vecumā. Tas vairāk par attieksmi pret sevi, par sajūtu par sevi. Anna Andersone mācībām aicina nebaidīties pieteikties arī sievietes citā vecumā.

Pieredzē dalās trīs bērnu mamma Ilze Mežniece, kura šobrīd “RigaTechGirls” mentoru programmā apgūst jaunu profesiju IT, saņem mentora atbalstu un jau sākusi darbu “Atea Global Services” kā jaunākais speciālists, kā arī viņas mentors devopkonsultants Andris Lismanis.