Smaganu veselības pārmaiņas var liecināt par nopietnām izmaiņām visā organismā. Kā rūpēties par sevi, lai rezultāts būtu ne tikai skaists smaids, bet arī laba veselība – par to raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta Rīgas Stradiņa universitātes docētāja, Latvijas Periodontologu asociācijas prezidente Una Stāmere un Rīgas Stradiņa universitātes Zobārstniecības fakultātes asociētā profesore Egita Senakola.

  • Smaganu veselība ir būtisks organisma vispārējā veselības stāvokļa radītājs. Neveselas smaganas arī būtiski ietekmē organisma vispārējo veselības stāvokli un dzīves kvalitāti.
  • Cilvēkiem jāzina, ka smaganu saslimšanas jāārstē savlaicīgi, jo tā ir lētāk, vienkāršāk un to var veikt ar daudz labākiem rezultātiem.
  • Vācijā jau pirms vairākiem gadiem veikts pētījums liecina, ka ikvienā valstī 16-20% cilvēku var būt ar nopietnām periodontīta saslimšanām.
  • Ap 80 % cilvēku cieš no kādas smaganu saslimšanas. Tas var būt sākotnējs iekaisums vai smaga saslimšana. Ārsti aicina neignorēt pirmās pazīmes, kas liecina par smaganu saslimšanu piemēram, smaganu asiņošana.
  • Cilvēki bieži mutes dobuma veselību saprot ar cauriem vai veseliem zobiem, nepievēršot uzmanību, kas notiek tiem apkārt.
  • Periodontīts, kas ir apkārtējo audu pamatīgs bojājums, ir biežākais zobu zaudēšanas iemesls. Tāpēc ārsti vēlas uzsākt plašāku sarunu ar sabiedrību par agrīnās ārstēšanas nozīmi.
  • Akcijas mērķis uzrunāt jaunus cilvēkus, pusaudžus.

Šogad pirmo reizi Latvijā no 7. līdz 12. maijam notiek Smaganu veselības dienas. Kā vēstī kampaņas oficiālais sauklis „Veselas smaganas, skaists smaids”, uzmanība veltīta smaganu veselības nozīmei saistībā ar estētiku, pašnovērtējumu, kā arī vispārējo veselību.

Akcijas laikā zobārsti visā Latvijā tiks aicināti brīvprātīgi veikt periodonta bezmaksas skrīningu savās praksēs, balstoties uz Latvijas Periodontologu asociācijas rekomendācijām.

Lai informētu sabiedrību par smaganu veselības nozīmi, sniedzot zinātniski pamatotu informāciju un kliedējot dažādus mītus, 11. maijā pulksten 10 Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta telpās norisināsies periodonta bezmaksas skrīnings klīnikās gan pieaugušajiem, gan 7–17 gadus veciem bērniem, kā arī publisku lekciju cikli auditorijā ar dažādus sabiedrības slāņus interesējošiem tematiem par smaganu veselību.