Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


No 25. janvāra publiskās vietās drīkstēs lietot tikai medicīniskās maskas vai ne zemākas klases kā FFP2 respiratorus bez vārsta, otrdien lēma valdība. Skolēni no 7 līdz 12 gadu vecuma visur varēs turpināt vilkt valsts nodrošinātās auduma maskas.

"Maska nav brīnumnūjiņa, tas viens no daudzajiem piesardzības pasākumiem, kas jāveic vienlaicīgi," raidījumā Kā labāk dzīvot atzīst Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš.

Viņš atzīst, ka cilvēki ir noguruši no sasprindzinājuma, ko rada vīrusa klātbūtne.

"Es arī neesmu sajūsmā par iespēju staigāt ar respiratoru, bet ir jāsaņemas, jo janvār beigas un februāra sākums neiezīmējas rožains," atzīst Ivars Vanadziņš.

Viņš arī norāda, ka maskas ir viens no daudzajiem piesardzības pasākumiem, tapat svarīga ir arī distancēšanās, attālinātais darbs, telpu vēdināšana, tie ir efektīvi pasākumi ne tikai pret Covid-19, bet arī gripu un citiem vīrusiem.

Rīgas Tehniskās universitātes profesore Inga Dāboliņa norāda, ka tie pat ir primāri pasākumi, kam jāpievērš uzmanība: ja es varu neiet, neeju. Tad nebūs jādiskutē, cik ērta vai neērta ir kāda maska. Bet izvēloties respiratoru, ir svarīgi saprast, vai tas labi der.

"Galvenā nianse ir, vai mums der vai neder tas respirators. Ja tas ir ar CE atzīmi un atbilstošs standartam, primārais, ko varam darīt kā lietotājs, apskatīties, vai der.

Tajā brīdī, kad esam gatavi pirkt respiratoru, nenopērkam daudz, bet vairākus un dažādus, lai paskatītos. Respiratori ir dažādas formas, atbilstoši dažādām sejas formām. Paskatāmies, kurš patika labāk un to pērku vairāk, lai lietotu plašāk," skaidro Inga Dāboliņa.

"Ir ļoti daudz atsauksmju, ka man ir garāks deguns, man neder, nepiekļāvās vaigiem vai virs deguma izveidojās jumtiņš, tajā brīdī mēs vairs sevi nepasargājam. Tas piegulums, tā piekļāvība ir svarīga."

Medicīniskā maska ir vienreiz lietojams izstrādājums.

"Respiratora dzīves ilgumu nosaka tas, vai paliek netīrs. Bet pats būtiskākais, to nosaka tas, vai respiratora poras ir pilnas, vai filtrs strādā. Saudzīgi lietojot, pareizi glabājot, nevazājot pa netīrām rokām, noņemot aiz saitītēm, ieliekot papīra vai auduma maisiņā, varētu valkāt vairākas reizes, mierīgi 1-2 dienas," atzīst Ivars Vanadziņš.

"Zaļās jostas" pārstāve Laima Kubliņa skaidro, kā pareizi rīkoties ar izlietotajām maskām. 

"Lai arī maska ir izgatavota no dažādu slāņu sintētiska materiāla, ko tautā sauc par plastmasu,

maskas nav klasificējamas kā pārstrādei vai šķirošanai piemēroti atkritumi. izlietotās sejas maskas  nedrīkst izmest dalītās vākšanas konteinerā, kas paredzēts šķirotajiem atkritumiem.Tās ir sadzīves atkritumu vienības, kas jāizmet parastajā sadzīves atkritumu konteinerā," norāda Laima Kubliņa.

"Maska ir viegla un labi lido pa gaisu, tāpēc papilduzdevums ir veikt divas darbības: pirmā, cilpiņas, kas iestrādātas maskā, vajadzētu pārgriezt, jo brīdi, kad maska būs noglabāta poligonā, lai tajās nesapinās putni. Otrs, parūpēties, lai maska tiešām nonāk atkritumu konteinerā, lai neaizlido pa gaisu, kad to nākamā reizē atver vai iztukšo. Mūsu uzdevums rūpēties, lai maskas nogādātu uz atkritumu poligonu droši, lai tās nenonāktu vidē," turpina Laima Kubliņa.