"Šī vasara ir skaista ceļošanai," atzīst Latgales tūrisma asociācijas “Ezerzeme” valdes locekle un Ludzas Tūrisma centra vadītāja Līga Kondrāte. Šai domai pievienojas arī raidījums Kā labāk dzīvot, aicinot šonedēļ no 13. līdz 17. jūlijam ceļot pa Latvijas novadiem. Pirmdien sākam ar virtuālu ceļojumu uz Latgali.

"Kovids mums īstenībā palīdz, to mēs jūtam ik dienu, brauc tie, kas kādu garu laiku Latgalē nav bijuši, tādi, kas pabaidījuši ārzemes un tagad atklāj Latgali kā kaut ko pilnīgi negaidītu. Lieli pārsteigumi ir uz stūra," vērtē Līga Kondrāte. "Aizbrauc uz Zilupi, tas taču tur, kaut kur pašā galā. Atbrauc, tik pārsteigti, skaista un sakopta pilsēta. Tādi pārsteigumi ir ik uz soļa. 

"Latgale ir atjaunojusies, uzziedējusi un ar ļoti daudz jaunumiem.

Kādreiz teicām: brauc piektdien un tad brauc mājās pirmdien vai vēlā svētdienas vakarā, tad kaut ko paspēj. Tas ir stabils virziens, cilvēki vairs nebrauc un nedzīvo vienā vietā, bet tiešām cenšas apceļot. Visu Latgali vienā reizē apceļot nevar, būs jābrauc vairākas reizes.

Ja mierīgi gribi izbaudīt, tad arī paiet laiks, divas, trīs dienas vienai pusei ir labi," atzīst Līga Kondrāte.

Protams, ir labāk ceļojumu saplānot. Būtu labi nedēļu vai divas iepriekš zināt, kurp grib doties, izvēlēties naktsmītni un arī izvēlēties, ko gribētu redzēt. Maršrutu veidot vislabāk var palīdzēt vietējie Tūrisma informācijas centri.

Viņa ir pārliecināta, ka Latgale ir vieta, kur smelties dzīvesprieku.

"Tendence ir tāda, ka šajā posmā cilvēki ir izvērtējuši prioritātes - šogad ceļojam pa Latviju un uz Latgali daudzi atbrauc, iespējams pirmo reizi," atzīst Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne. ''Statistika ir tāda, ja kādreiz tie bija četri autobusi,

tad šobrīd tie ir tāpat pāri par 200 cilvēkiem, individuālie ceļotāji ar ģimenēm, ar bērniem, tie, kuri izvēlas vienkārši atbraukt un pabūt parkā ar saviem piknika groziem, apskatīt muižu vai kāda amata meistara darbu, vai nobaudīt kādu gardumu. Individuālo ceļotāju laiks ir ziedu laiks."

Ceļotāju ir daudz un līdz ar to arī naktsmītņu jautājums ir aktuāls. 

"Bet Latgalē piedāvājums ir gana plašs un katrs var atrast sev piemēroto, varbūt kādam patīk palikt viesnīcā un sagaidīt rītu Latgalē ar brokastīm, varbūt kāds labāk paliek teltī un sagaida rītu ar saullēktu; varbūt kādam patīk glempinga telti, daudzas brīvdienu un viesu mājas," komentē Latgales reģiona Tūrisma asociācijas tūrisma konsultante Laura Stepiņa.

Rīta kafiju padzert Latgalē aicina kafijas grauzdētavas “KUUP” radītājs un veidotājs Oskars Maculevičs, bet autentiskā eko tūrisma piedzīvojuma “Lost in Latgale” idejas līdzautors un pārstāvis Anrijs Djatkovičs aicina piedzīvot citādu Latgali un piedāvā iepazīt, kur Latvijas sākas.

Šobrīd Latgalē ir ap 30 dažāda garuma dabas taku. Tūrisma eksperti strādā pie Latgales ezeru taka izveides, kopumā tā būs vairāk nekā 1000 kilometru gara. Līdzīgi kā Jūrtaka un Mežtaka.

"Ezeru taka, tas nozīmē, ka ies garām ūdeņiem, garām ezeriem maksimāli, un, kas man patīk, ka ir tādi komfortabli posmi pa labiem ceļiem ar pakalpojumiem, ir arī pavisam nepieradināta daba," atklāj Līga Kondrāte.

"Liels un skaists jaunums Ludzā mums ir ezeru koncerti. Koncerti uz ūdeņiem Mazajā Ludzas ezerā uz plosta. Grupa koncertē uz plosta. Klausītāji sēž visapkārt ezeram, tur var ievērot 2 metru distanci brīnišķīgi. Kas var būt labāks par mūziku ezera krastā, piknikojot ar draugu vai draudzeni saulrietā. Tas notiek visu jūliju, katru sestdienu. Arī pilsētas svētkos lielais koncerts būs uz ezera," viesos aicina Līga Kondrāte.