Prediabēts ir solis ceļā uz cukura diabētu un daudzas cukura diabēta izpausmes, savlaicīgi diagnosticējot, ir iespējams novērst. Saruna par sirds veselību ar Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības vadītāju profesoru Kārli Trušinski un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas nodaļas vadītāju profesori Ilzi Konrādi.

Sazināmies ar ar biedrības “ParSirdi.lv” vadītāju Inesi Mauriņu, kura aicina rīt, 15. oktobrī, plkst. 20 uz Pre(t)diabēta vakariņām kardiologa un endokrinoloģes kompānijā ParSirdi.lv Facebook tiešraidē.

“Apmēram 40 % pacientu, konstatējot cukura diabētu, arī konstatē kardiovaskulārās saslimšanas,” norāda Kārlis Trušinskis. “Tas ir spilgts piemērs, ka profilaksei milzīga nozīme.”

Ilze Konrāde norāda, ja gribam izvairīties no diabēta, ir jāveic 20 % izmaiņu dzīvesveidā. Un svarīgi būtu 80% izmaiņu ievērot.

Speciālisti atgādina, ka ikvienam pēc 45 gadu vecuma būtu jānosaka glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā.

Pētījumi rāda, ka tas ir vecums, kad cilvēka neveselīgo ieradumu uzkrāšanās – cauru nakti strādājam, lai strādātu, našķojamies, nav laika kustībām, neizguļamies – parādās un cukura līmenis asinīs sāk celties.

"Ja salīdzina cukuru un holesterīnu, ja cilvēkam ir izveidojusies ateroskleroze, protams, mēs arī ieteiksim veselīgu ēšanu un ar tās palīdzību mazināt holesterīnu. Bet aterosklerozi mēs atgriezenisku nepadarīsim, kamēr

prediabēta pacientiem tas ir  būtisks punkts, jo šeit ar dzīvesstila pārmaiņām un nemedikamentozo ceļu var virzienu mainīt vai vismaz krietni samazināt šo vilciena traukšanos pretī diabētam," skaidro Kārlis Trušinskis.

Ilze Konrāde norāda, ka ne vienmēr cilvēka svars ir izšķirošais tam, cik cilvēks ir slims vai vesels. Jebkura veselīga diētas stratēģija, kurai ir pamats, var sniegt veselības ieguvumus.