No 1. aprīļa, izrakstot pacientam medikamentus no kompensējamo zāļu saraksta, receptē norādīs tikai zāļu aktīvo vielu jeb starptautisko nepatentēto nosaukumu. Jaunā sistēma ļautu zāļu lietotājiem ievērojami ieekonomēt uz medikamentu iegādes rēķina, tomēr pacienti, ārsti un farmaceiti ir pauduši bažas, vai tiešām tā būs? Pacientus uzstrauc, ka pēc jaunas sistēmas nāksies maksāt pilnu cenu par zālēm, par kurām nepienāksies kompensācija, jo lētākās konkrētam pacientam neder zāļu izraisīto blakņu dēļ.  Cik esam gatavi jaunajai sistēmai, diskutējam raidījumā Kā labāk dzīvot. Raidījuma viesi: Farmaceitu biedrības vadītāja Dace Ķikute, Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece, Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības prezidents Kārlis Trušinskis un Latvijas Diabēta federācijas prezidente, endokrinoloģe Indra Štelmane. Sazināmies ar Latvijas lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāju Līgu Kozlovsku.

„Vajag izrakstīt ar starptautiskiem nepatentētiem nosaukumiem, jo tā ir valodā, kurā visi mediķi runā,” uzskata Ilze Aizsilniece. Taču viņa min, ka šobrīd izrakstīt recepti ar starptautisko nepatentēto nosaukumu ārstam ir laikietilpīgāks pasākums, nekā rakstīt ražotāja nosaukumu. Cerams, ka to izdosies sakārtot.

Dace Ķikute norāda, ka farmaceiti turpina gatavoties izmaiņām. Arī farmaceitiem pieaugs tehnisks darba apjoms. Tāpat farmaceiti saredz lielus risku komunikācijā ar pacientiem.

Valsts zāļu aģentūras mājaslapā pieejama informācija, kas mainīsies.

Ārstiem nav tik sarežģīti, viņiem vairāk skaidrojošais darbs. Aizsilniece uzskata, ka šo kārību vajadzēja ieviest jau daudz agrāk. Visticamāk, kādas neērtības būs pirmajā laikā, bet par to ir jārunā, lai labotu.

Raidījuma viesi atzīst, ka jaunā kārtība palielinās pacienta līdzestību ārstniecības procesā.

Par gaidāmajām izmaiņām jau iepriekš stāstījām raidījumā Kā labāk dzīvot.