Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Pret jaunajiem Covid-19 paveidiem šībrīža apstiprināto vakcīnu efektivitāte turpina samazināties. Bet tas nebūt nenozīmē, ka tāpēc ir zudusi jēga vakcinēties. Par vakcinācijas procesa taktiku un stratēģiju spriežam raidījumā Kā labāk dzīvot.
Rīgas Stradiņa universitātes profesore Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja Rīgas Stradiņa universitātes profesore Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja Juta Kroiča iepazīstina ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) ziņojumu par cilvēkiem, kas saslimuši ar Covid-19 un hospitalizēti. 97% hospitalizēto nav bijuši vakcinēti.
"Cik cilvēki, kuri Latvijā tika hospitalizēti, nonāca slimnīcā ar smagu vai vidēji smagu saslimšanu, cik no viņiem bija vakcinēti vai nevakcinēti: 97% bija nevakcinēti. Patiesībā slimnīcā nonāca 3% vakcinēto," skaidro Rīgas Stradiņa universitātes profesore Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja Juta Kroiča. "Hospitalizēto cilvēku uzskaite sākās no 2020.gada 28. decembra, no pirmās dienas, kad pirmie ārsti saņēma vakcīnu.
Tie bija pāri par 11 tūkstošiem hospitalizēto cilvēku, no tiem 97% nevakcinēti. Vienu devu bija saņēmuši 3% jeb 322 pacienti, abas vakcīnas devas bija tikai trim cilvēkiem no šiem 11 tūkstošiem. Kas ir interesanti, ka šie trīs cilvēki tika hospitalizēti citu iemeslu dēļ, viņi nebija hospitalizēti ar Covid. Vai tie nav fantastiski rezultāti. Tie ir Latvijā. Var teikt, ka neviens nebija hospitalizēts vīrusa dēļ, kurš saņēmis abas vakcīnas devas."
Juta Kroiča arī mudina meklēt ticamu un drošu informāciju par Covid-19 latviešu valodā tieši SPKC mājaslapā.
Komentējot kāda klausītāja viedokli, Juta Kroiča norāda, ka nav patiesība, ka visi vakcinētie var pārnēsāt vīrusu.
"Transmisija pasargā, sākotnēji doma bija par 50 %, respektīvi katrs otrais, šobrīd dati ir 92 - 94 % "AstraZeneca un "Pfizer" vakcīnai. Tikai niecīgs daudzums vakcinēto var pārnēsāt. Bet atkal - vīrusu var pārnēsāt tieši tādā devā, kādu cilvēks ir saņēmis.
Vīruss vakcinēta cilvēka organismā nevairojas. Viņš var pārnest tikai to nelielo daļu, ko pats ir uzņēmis. Tā tiešām ir niecīga, lai kāds blakus esošais cilvēks inficētos.
Ir niecīgs procents, ka var pārnest, bet nevar teikt, ka nav jēgas un nav vajadzības vakcinēties," skaidro Juta Kroiča.
Tāpat Juta Kroiča min, ka tieši jauni cilvēki sūdzas par "garo Covid" jeb ilgtermiņa simptomiem. Tā ir ilūzija, esmu vesels, tātad stiprs un nevaru smagi slimot. Tieši otrādi - simptomi var būt absolūti neprognozējami.
Ģimenes ārsts, Lauku ģimenes ārstu asociācijas pārstāvis Ainis Dzalbs atzīst, ka brīnās par to, ka cilvēki pārvērtē savu veselību un paļaujas uz savu imūnsistēmu, kas katram šķiet, ka būs tik izturīga un pasargājoša.
"Protams, imūnsistēma ir svarīga, lai pasargātu no smagajām slimībām, taču ja salīdzināt Latvijas datus uz Eiropas fona, mēs neesam veselākā nācija, mēs esam vieni no slimākajiem Eiropas kontekstā," norāda Ainis Dzalbs.
Ārsts min vairākas saslimšanas, kā arī smēķēšanu un mazkustīgu dzīvesveidu, kas ir faktori, kuri nelabvēlīgi ietekmē gan cilvēka imūnsistēmu, gan Covid-19 iznākumu.
"Dabīga imunitāte pret Covid-19 nav, ikviens var saslimt ar šo infekciju. Un slimības gaita nav paredzama. Savā darbā redzu, ka gados jauni cilvēki, it īpaši vīrieši, kuri sevi uzskata par super veseliem, izrādās cieš no Covid pietiekami smagi," norāda Ainis Dzalbs.
Viņš arī atzīst, ka komplikāciju klāsts ir visai plašs, tāpēc nevar paļauties tikai uz savu jaunību un to, ka līdz šim ir veicies un nav piemeklējušas nopietnas slimības. Noteikti ir jāizmanto vakcinācija, kas ir droša jauniem cilvēkiem. Jo cilvēks ir jaunāks, jo rezultāti attiecībā uz vakcināciju ir lieliskāki, jo sniegtā aizsardzība ir labāka
"Veselīgs dzīvesveids ir ārkārtīgi svarīgs, bet tas nebūs vienīgais apstāklis, kas pasargās no smagas slimības gaitas," atzīst Ainis Dzalbs.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (4)
Man bija konkrēts jautājums par Pfizer vakcīnas blakni – limfmezglu palielināšanās iespējamību, jo man ir limfadenopātija, bet es Pfīzer anotācijā lasu par šādām blakus parādībām:
,,Kādas blakusparādības var būt Pfizer-BioNTech vakcīnai Comirnaty? Sāpes injekcijas vietā > 80%, sagurums >60%, galvassāpes >50%, muskuļu sāpes (mialģija) >30%, drebuļi >30%, locītavu sāpes (artralģija) > 30%, paaugstināta temperatūra >10%, palielināti limpfmezgli (limfadenopātija) – reti’’
Tā kā vienīgā vakcīna, ar kuru gribētu potēties ir tieši Pfizer, tad man ir svarīgi, vai manā gadījumā ar palielinātiem limfmezgiem, ir ieteicama šī vakcīna? Mana ģimenes ārste nespēja atbildēt uz šo jautājumu!
Arī procenti ko ziņo par vakcīnu efektivitati vairakuma tiek noradīts 60-80% nenonākt slimnīcā, nevis ir sterīli imūni.
No vīrusu petnieku jaunakajiem sasniegumiem daži vīrusu piemēri:
- zirņu utīm virusa genoms vada spārniņu augšanu
- ir lapseņu sķirne kurām cita vīrusa genoms palielina dzīves ilgumu
pfizer un moderna vakcinas nāk nogēnu terapijas jomas, jo balstās uz tehnoloģiju, kas piespiež ražot antivielas un mazliet sagatavot šunu imunitāti.
, ir skaidrss ka pfizer jau ir izzinojis 3 poti, vai jaukt dazadas vakcinas jo nepietiek ar divam imunitate esot zemaka
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X