Ārkārtas stāvoklis Latvijā ir radījis pircēju paradumu maiņu, liela tiesa pirkumu tiek veikti internetā. Tas skāris arī stādu tirdzniecību, bet kā vienmēr internets ir internets, kur var nopirkt gan ļoti kvalitatīvu produktu, gan tādu, kuram ir problēmas ieaugties.

“Aldermaņa dārzniecības” direktore Vija Rožukalne raidījumā Kā labāk dzīvot norāda, ka ne visi dārzkopji iztēlojas, kā tas notiek, kad stādi tiek pakoti tumsā kastēs un sūtīti četras, piecas dienas. Ziedušos augus pārvadāt tā nevajadzētu. Ziedpumpuri iet bojā sūtīšanas laikā. Tas visvairāk attiecas uz viengadīgajiem augiem, vasaras puķēm, kuras tagad aktīvi iegādājas internetā cilvēki.

Ir risks, ka jutīgāki augi var aiziet bojā. Arī pārsūtot kailsakņus, arī kokiem būs problēmas ar ieaugšanos.

Rožukalne iesaka stādu pircējiem labāk ierasties dārzniecībā, kur bieži tirdzniecība notiek ārā un saslimšanas risks ir mazāks.

Arī zemeņu audzētājs Juris Švarcs norāda, ka viņš lūdz braukt pakaļ stādiem un saņemt no rokas rokā. Nesūta stādus pa pastu, jo tas var kaitēt tiem.

Runājot par zemeņu audzēšanu, speciālisti skaidro un iesaka:

  • Ziema bijusi silta un zemenes praktiski nav izsalušas, bet sliktā ziņa ir tā, kaitēkļu ir vairāk.
  • Sniegs, ko tagad sola, zemenes pasargās. Tas ir labāks, nekā kailsals. Un visas šķirnes jau nezied vienā laikā, turklāt daudzviet tās vēl daudz kur nezied. Mazdārziņā ziedošas zemenes var piesegt ar agroplēvim ja ir salna.
  • Ja zemenēm parādās smecernieks (ziedu dūrējs), tomēr vajadzētu lietot ķīmiju. Smidzināt. Var arī mēģināt lasīt nost kukaiņus.
  • Lai kukaiņus atbaidītu, var arī izmantot skuju ekstraktu vannai, atšķaidītu, tas atbaida ne tikai smecerniekus.
  • Iesaka ņemt šķidro mēslojumu ar vairāk kālija un laistīt zemenes.

Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska, norāda, ka gaidāmais sniegs kopumā uz dārzu tik lielu iespaidu neatstās uz dārzu, kā iespējamais sals. Augļu koku un krūmu pasargāšanai iesaka lietot dūmsveces

Ir pamodušās laputis, dažāda veida ērces. Dārzam pavasarī vajadzīgs šķidrais kalcijs, iesaka pirkt un laistīt augsni.

Rozes mīl kūtsmēslus, bet stādot jāatceras, ka tos nevajadzētu iestrādāt dziļāk par 20 cm.