Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Daudzi cilvēki ikdienā dara brīnumus, ziedojot asinis. Tas nav tikai cēls žests, tas ir kas vairāk – nesavtīga palīdzība, glābjot citus. Sveicot Valsts asinsdonoru centru 80 gadu jubilejā, vaicāsim, kā tam klājas šodien.

"2020.gadā Latvijā asinis ir nodotas 51 tūkstoti reižu," jubilejas reizē raidījumā Kā labāk dzīvot atklāj Valsts asinsdonoru centra (VADC) vadītāja Egita Pole.

2019.gadā bijis vēl vairāk, taču pagājušā gadā Covid zīmē bija vērojams nedaudz donoru skaita samazinājums, kas ir saprotami.

"Milzīgs paldies donoriem, ka, jau sākoties vasaras mēnešiem, viņi atgriezās, saprazdami, cik tas ir nozīmīgi, jo slimības jau neapstājas, turpinās, arī nelaimes gadījumi notiek. Dzīvības ir jāglābj un tur bez donoriem nevaram iztikt," atzīst Egita Pole.

Vidējais donora portrets – 38 gadus vecs cilvēks. Pēdējo deviņu gadu laikā vecums audzis par deviņiem gadiem. Tāpēc liels izaicinājums ir strādāt pie jaunu donoru piesaistes.

"Kādreiz vairāk donori bija vīrieši, pēdējos gados proporcija vairāk novirzās uz sieviešu pusi - 53% pret 47% vairāk donores ir sievietes. Vidējais donora vecums izaicinājums.

Galvenais mērķis, lai donors, atnākot vienu reizi, saprastu, ka šis process ir gana vienkāršs un emocionāli piepildīts, atgrieztos otro un trešo reizi. Pastāvīgie donori mums ir vismīļākie," atzīst Egita Pole.

VADC vadītāja aicina tos, kas izvēlēsies ziedot asinis, pirms to darīt, ielūkoties VADC mājaslapā un sagatavoties. Pats galvenais – jājūtas veselam! Viņa arī atgādina, ka ir arī virkne nosacījumu, kāpēc cilvēks konkrētā brīdī nevar būt donors, piemēram, ja pirms kāda laika veiktas ķirurģiskas manipulācijas. Vēl viņa aicina izvēlēties tuvāko asins ziedošanas vietu.

Pēc sarunas klātienē ar ārstu un vēl atsevišķiem izmeklējumiem, ja viss ir kārtībā, cilvēks var doties uz asins ziedošanas vietu. 

"Procedūra tiešām ir ļoti nesāpīga, vienreizlietojamās sistēmas, ļoti tievas un mazsāpīgas adatas, ļoti prasmīgas māsiņas. Kopā šī procedūra aizņem ne vairāk kā 15-20 minūte," iedrošina Egita Pole.

Kāds donors iesaka VADC nosūtīt ziņu asins ziedotājiem brīdi, kad tieši viņu ziedotās asinis glābj kādu dzīvību. Tas būtu brīnišķīgs stimuls.

Egita Pole atklāj, ka VADC ir ceļā uz šādas sistēmas izveidi un ka šī gada laikā varētu pabeigt donoru portāla izstrādi.

"Donoru portāls būs ļoti nozīmīgs, lai donors  varētu uzzināt gan savu analīžu rezultātus, kas tiek veiktas brīdi, kad nodod asinis, gan arī, kad ir nākamā asins ziedošanās reize, jo saistībā ar datu aizsardzības sistēmu šis process ir gana komplicēts," atklāj Egita Pole. "Paralēli šajā portālā būs tiešsaiste, ka varēsim sūtīt ziņu donoram, ka tieši šajā dienā jūsu ziedotie asins komponenti devās glābt kādu dzīvību. Ja ir viena diena, kad jūtamies labi, kad asinis ziedojam, vēl būs papildus labas sajūtas dienas pēc kāda laika, kad donors saņems ziņu, ka viņa ziedotās asinis glābj kādu dzīvību."

Cik nozīmīgs ir donoru kustības devums, kā arī to, kā mediķi iesaistās kustībā, atklāj P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas galvenā ārste, profesore Eva Strīķe. Savukārt mūsu kolēģe Latvijas Radio, arī VADC lektore, donore Mariona Baltkalne mudina iesaistīties kustībā jaunākus cilvēkus.