Tāpēc, ka es tā teicu – ar šo frāzi Starptautiskajā hipertensijas dienā aicina ikvienu izmērīt asinsspiedienu. Cilvēkiem ir jāmēra asinsspiediens un jāzina, kāds tas ir. 17.maijā atzīmē Starptautisko hipertensijas dienu.

Paaugstināts asinsspiediens jeb hipertensija ir viens no svarīgākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. Par to, ko mums stāsta mūsu asinsspiediena izmaiņas, kā tās iztulkot, kā novērst hipertensiju un kā to ārstēt, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro kardiologs, profesors Kārlis Trušinskis un biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa.

Biedrība "ParSirdi.lv" aicina izmērīt sev asinsspiedienu un mudināt to izdarīt tuviniekiem. Arī bērni var mudināt to izdarīt pieaugušos, lai būtu droši un sevi pasargātu.

Ar paaugstinātu asinsspiedienu slimo ļoti daudzi cilvēki. Statistika liecina, ka Latvijā aptuveni 45% cilvēku slimo ar paaugstinātu asinsspiedienu. Mazāk zinām par jaunāka vecuma cilvēkiem vecumā no 30 līdz 40 gadiem, jo viņi nedomā, ka šī problēma skar jau šajā vecumā. Paaugstināts asinsspiediens nav tikai vecu cilvēku slimība.

Kārlis Trušinskis norāda, ka paaugstināts asinsspiediens ir saistīts ar moderno dzīvesveidu un arī labklājību. Riska faktori ir pie ekrāna pavadītais laiks, mazkustīgums, ēšanas paradumi. Daudz kas summējas, arī iedzimtība, stress, smēķēšana, patērētais kofeīns, negulētas naktis.

Ir jēdziens “jaunie pieaugušie”, cilvēki vecumā no 18 – 25 gadiem, kurus arī skar problēmas saistībā ar paaugstinātu asinsspiedienu.

Kārlis Trušinskis uzskata, ka plaša sabiedrības daļa, kurai dzīves centrā ir dīvāns, televizors, planšete. Ir vieta pārmaiņām dzīvē.

Speciālistu ieteikumi:

  • Skaistu dārgu kurpju vietā nopirkt krosenes;
  • Izmantot priekšrocību, ka dzīvojam Latvijā, kur iegūt veselīgu pārtiku ir salīdzinoši vieglāk un par pieejamu cenu;
  • Atcerēties par asinsspiedienu kā problēmu, bet ārsti var piedāvāt labus risinājumus, ja nepalīdzēs dzīvesveida izmaiņas.

Vairāk par iespējām pārbaudīt savu asinsspiedienu var uzzināt biedrības "ParSirdi.lv" mājaslapā.