Var teikt, ka katru dienu Latvijas ceļos izbrauc viens no jauna reģistrēts elektromobīlis. Tas nav daudz, un valsts plānos šo skaitli ir paredzēts krietni palielināt. Pagaidām nekādu īpašu atbalsta programmu šāda auto iegādei nav. Raidījumā Kā labāk dzīvot spriežam, cik reāls ir pamats ir prognozēm, ka jau pēc kādiem desmit gadiem Latvijā būs vismaz 30 tūkstoši ar elektrību dzenamu automobiļu.

Elektroauto ir ieņēmuši savu vietu mūsdienu tehnoloģiju klāstā, un, pat ja šodien vēl tas izklausās neticami, nākotnē elektroauto tieši to daudzveidīgās funkcionalitātes dēļ būs plaši pieprasīti un lietoti. Rīgas Tehniskās Universitātes zinātnieki uzskata, ka šī iemesla dēļ būtu vēlams Latvijā laikus saskatīt elektromobiļu potenciālu un aktivizēt elektroauto tirgu, lai nākotnē visā pilnībā varētu izmantot šo videi draudzīgo auto sniegtās priekšrocības.

"Citadele līzings un faktorings" valdes priekšsēdētājs Pēteris Plaudis iepazīstina ar Baltijas valstīs veiktas aptaujas rezultātiem. Pētījums rāda, ka liela sabiedrības daļa atbalsta elektroauto ieviešanu. No 1000 aptaujātajiem vairāk nekā 80 % saka, ka ir gatavi nākotnē pārsēsties uz elektroauto. Aptaujas rezultāti liecina, ka tuvāko 10 gadu laikā 40% cilvēku pārvietosies ar elektrauto.

Latvijas iedzīvotāji ir diezgan optimistiski, vēl optimistiskāki par elektroauto ienākšanu ir lietuvieši.

Pamatbažas cilvēkiem no tā, ka viņi ir par maz informēti, vērtē Plaudis. Visvairāk bažas rada neziņa par uzlādes tīklu, nobraukums un uzlādes ilgums, tikai trešais - lielākas izmaksas.

Tehnoloģiju portāla Kursors.lv galvenais redaktors Kristaps Skutelis ir testējis elektroauto, vasarā izbraucis ar 13 dažādiem Latvijā pieejamiem elektroauto.

"Potenciālos pircējus var iedalīt divās daļas: “eko jūsmiņi”, kas pirks jebko, kas viņiem radīs sajūtu, ka viņi ir ekoloģiski. Viņš meklēs veidus, meklēs mašīnas, būs gatavs pieciest neērtības, lai tikai ikdienā būtu sajūta, ka ir ekoloģiski draudzīgāks par citiem. Tā ir fanātu kategorija," uzskata Kristaps Skutelis.

"Ja runājam par praktiskākām lietām, elektroauto šobrīd ir būtiski dārgāki par parasto auto iegādē. Tālāk var analizēt un domāt par ekspluatācijas izmaksām,

tur ir mazāk detaļu, mazāk varbūt apkopē jātērē, varbūt enerģija ir lētāka, bet iegādē šīs mašīnas ir pietiekami dārgas," turpina Kristaps Skutelis. "Tad ir nobraukuma jautājums, šobrīd elektroauto var nobraukt ap 300 km. Vienai daļai varbūt nevajag vairāk arī vienā reizē nobraukt."

Bet būtiskākais ir uzlāde.

"Te mēs nonākam līdz pašam svarīgākajam aspektam, lai varētu lēti un ērti ekspluatēt auto, vajadzētu būt iespējai mašīnu pa nakti lādēt lēnītēm, lēti, bet mājās. Manuprāt, tā ir lielāka problēma šobrīd, īpaši pilsētās dzīvojot," atzīst Kristaps Skutelis.

Tajā pašā laikā viņš norāda, ka braukt ar elektroauto ir forši.

To, ka elektroauto tuvākajās desmitgadēs kļūs par ikdienu uz Latvijas ceļiem, atzīst arī Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks Kristaps Vītols un Auto asociācijas prezidents Andris Kulbergs.

Andris Kulbergs vērtē, ka 2040.gadā Latvijā vismaz 80% autoparka būs elektroauto. Savukārt Kristaps Vītols mierina, ka rezerves daļas šādām mašīnām nebūs problēma.