Nieka ķirša ogas lielumā un divus kilogramus liels milzis; apaļš, iegarens un pat kantains; violets, zaļš, dzeltens un, protams, klasiski sarkans var būt mums tik labi pazīstamais tomāts, kas šajā sezonā Latvijā plūcams daudzos dārzos. Bet, lai nonāktu līdz teicamam rezultātam, nepieciešamas zināšanas, tāpēc, par tomātu audzēšanu saruna raidījumā Kā labāk dzīvot.

Par tomātu audzēšanu stāsta dārzniecības „Neslinko” vadītāja Elga Bražūne un tomātu kolekcionāre Austra Zaļuma, kurai šogad ir ap 100 dažādu tomātu šķirņu gan siltumnīcā, gan uz lauka.

Elga Bražūne atzīst, ka pavasarī nebija siltuma, līdz ar to tomātu augšana un attīstība aizkavējās. Tāpēc īsta tomātu raža daudziem ir tikai tagad siltajās dienās. Tajā pašā laikā apputeksnēšanās nebija apgrūtināta, netraucēja lietus ārā un rasa. Raža ir laba gan siltumnīcā, gan uz lauka.

Tiesa, šogad tomātiem ir biezāka miziņa. Elga Bražūne to saista ar laika apstākļiem, ka tomāts cenšas sevi pasargāt no lielāka karstuma.

Viņa min dažas dabas pazīmes, kas liecina, ka rudens būs garš un silts, līdz ar to tomāti siltumnīcā būs ilgi.

Austra Zaļuma atzīt, ka vieglāk ir audzēt lauka tomātus. Tie nav jāsargā no caurvēja, saules. Tajā pašā laikā viņa iesaka likt plēves jumtiņu arī lauka tomātiem, lai tos neietekmētu tā dēvētos skābie lieti.

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 17. līdz 21. augustam norisināsies tradicionālā tomātu izstāde. Tajā vienkopus varēs apskatīt vairāk nekā 300 dažādas tomātu šķirnes. Par gadskārtējo izstādi „Tomātu parāde” Dabas muzejā stāsta Dabas muzeja izstāžu kuratore Undīne Preisa.

Selekcionāri ik gadu rada jaunas un arvien neparastākas tomātu šķirnes, tās pārsteidz gan ar savu izmēru, formu un krāsu, gan garšas īpašībām. Izstādē būs iespēja apskatīt gan Latvijas selekcionāru jaunākās, gan pasaulē jau labi zināmās un ievērību ieguvušās tomātu šķirnes, ko savos dārzos izlolojuši pašmāju kolekcionāri. Daudzveidīgajā tomātu krāsu paletē un izskata dažādībā katrs varēs atrast un iegādāties savai gaumei piemērotu šķirņu sēklas, ko jau nākamajā gadā izaudzēt savā dārzā.

Izstādē piedalīsies dārzkopības entuziastu kluba „Tomāts” biedri Austra Zaļuma (Dobele), Darja Jureviča (Rīga), Ludmila Kodzasova un Artūrs Vicups (Rīga), Inese Andersone (Dobele) kā arī ilggadējie sadarbības partneri – zemnieku saimniecība „Neslinko” (Ķekava). Tās kolekcionāri piedāvās apskatīt sen zināmas un iemīļotas tomātu genofonda šķirnes.