Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Lai gan aptaujas, kas veiktas pirms pandēmijas laika, rāda, ka naudas uzkrājumus veido vismaz puse Latvijas iedzīvotāju, lielākā daļā gadījumu to apjoms nepārsniedz vienas mēnešalgas lielumu. Tas, protams, ir labāk nekā nekas, bet kādas ir iespējas šo drošības spilvenu palielināt, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot.

"Attieksme pret uzkrājumu veidošanu mainās. Bet arī šobrīd to, vai individuāli izvēlēšos veidot uzkrājumus, ietekmē iepriekšējā pieredze, attieksmes un pārliecības, kas veidojušās pieredzē," skaidro kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, konsultatīvā un darba un organizācijas psiholoģe Maruta Freimane-Brēdermane.

"Ja ir pieredze, vai es pats vai mani vecāki lika santīmu pie santīma vai eiro pie eiro un izdevās kaut kādu uzkrājumu izveidot un iegādāties mājokli vai sagādāt sev jēgpilnu pensiju, tad attieksme būs tāda, ka krāt ir jēga. Ja esmu saskāries ar to, ka krāj vai nekrāj, bankas izputēs vai iekrājumi izputēs, ja  esmu iemācījies bezpalīdzību attiecībā uz krāšanu, tad, protams, neredzēšu jēgu uzkrājumu veidošanai."

Maruta Freimane-Brēdermane norāda, ka uzkrājumus veido tie, kuri ir spējīgāki atteikties no īstermiņa ieguvuma nākotnes vārdā. Pētījumi rāda, kad cilvēki par sevi domā vecumdienās vai kādu laiku uz priekšu, viņiem aktivizējas smadzeņu centri, it kā viņi domātu par svešu cilvēku. Cilvēki līdz galam nevar noticēt, ka aiziešana pensijā vai novecošana līdz galam attiecas uz viņiem.

Finanšu nozares speciālists Toms Kreicbergs norāda, kā jānošķir uzkrāšana un ieguldīšanas. Pirms sākt ieguldīt, noteikti ir jāizveido drošības spilvens, rezerve, lai esam pasargāti gadījumā, ja rodas kāda problēmas.

"Kad drošības spilvens ir izveidots, kas ir ārkārtīgi svarīgi, jo dzīvot bez drošības spilvena, ir ātrākais ceļš uz nabadzību, tad var sākt ieguldīt finanšu tirgos, jo zinām, ja arī mūsu ikdienas dzīvē notiks kaut kas ne tik labs, varēs kādu laiku pagaidīt un neraut uzreiz ārā ieguldījumus, ja tajā brīdī tirgū ir neizdevīga situācija," skaidro Toms Kreicbergs.

Par mūsu krāšanas un ieguldīšanas paradumiem un uzkrājumu veidošanas nozīmību diskutē arī Fiskālās disciplīnas padomes loceklis ekonomists Mārtiņš Āboliņš un Apdrošinātāju asociācijas pārstāvis “Compensa Life” Latvijas filiāles vadītājs Viktors Gustsons.