Pat neskatoties uz ļoti pārliecinošiem datiem, ka vakcinācija pret Covid-19 paglābj cilvēkus no smagas slimības gaitas, vakcinācijas aptvere Latvijā ir ļoti maza. Kamēr vieni negrib vakcinēties, citi jau sāk revakcināciju. Raidījumā Kā labāk dzīvot par šībrīža situāciju ar vakcināciju un revakcināciju pret Covid-19 iztaujājam Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāju profesori Daci Zavadsku.

Neskatoties uz to, ka aktualitāte ir saslimšana ar Covid-19, tuvojas arī gripas laiks Pagājušajā sezonā veiksmīgi izdevās no gripas izvairīties, visdrīzāk, diezgan strikto ierobežojumu dēļ.

"Gripa visticamāk atnāks, diez vai mēs aiziesim uz pilnīgu "lokdaunu". Un kāda tā būs, to nezina neviens. Pēc analīzes, kā varētu būt, pēc tā, ko mēs zinām, Pasaules Veselības organizācija visu laiku to monitorē un daudz analizē, viņa varētu būt bišķiņ niknāka nekā bija līdz šim," norāda Dace Zavadska.

"Viens ir tas, ka daudziem cilvēkiem no iepriekšējām sezonām vēl vairāk vājinājusies tā atmiņa par to, kas ir gripa, un sabiedrība kopumā būs uzņēmīgāka, gan arī šādi gripas vīrusu ilgi ierobežojot, viņš var tā pamainīties, ka var nākt kaut kāds tāds nopietnāks celms un pazust tie, kas bija līdz šim mums pierastie. Tāpēc šobrīd neviens nav tāds Austrumu gudrais vai trīs gudrie vai kristāla bumba, kas varētu pateikt, kāda viņa būs, bet viņa varētu būt nejauka," turpina Dace Zavadska.

Turklāt ir iespēja saslimt gan ar Covid, gan gripu. Šie vīrusi viens otru neizslēdz.

"Vakcinācija pret gripu ir aktuāla, bet nevajag steigties. Bieži vien tas arī ir tāds aplams aicinājums sākt tagad jau vakcinēties. Nevajag.

Oktobris ir ātrākais, kad mēs sākam vakcinēties, jo gripas vakcīnas diemžēl ir sezonālas, mums nav izdevies izveidot universālu gripas vakcīnu. Tieši šī iemesla dēļ viņas uzbūve ir tāda, ka aizsardzību veido uz sešiem mēnešiem, ne ilgāk. Un senioriem vispār pat ne vairāk kā uz četriem mēnešiem.

Sezona mums parasti sākas ne ātrāk kā decembrī un dažreiz pat ievelkas līdz maijam," skaidro Dace Zavadska. "Oktobra beigas, novembris ir tas īstais laiks, kad vakcinēties pret gripu. Bet ir bērni, kam ir vajadzīgas divas devas, tie, kas vispār pirmo reizi dzīvē uzsāka līdz 9 gadu vecumam, ja nav iepriekš slimojuši, viņiem divas devas nepieciešamas ar četru nedēļu intervālu."