Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Valodā atkal atgriežas vācu valodas aizguvumu šarms, atzīst valodas speciālistes raidījumā Kā labāk dzīvot.

Kaut vai vārdi beķereja, bode, spīķeri. Tas saistīts ar nostaļģiju. Daudzos uzņēmumu nosaukumos un zīmolos parādās latviskoti senie vāciskie nosaukumi.

Aiga Veckalne vērtē, ka labāk izmantot vārdus bode vai krogs, nekā izdomāt jaunvārdus, kurus lieto tikai uzņēmuma īpašnieks.

Aizguvumi no vācu valodas jeb ģermānismi latviešu valodā ienāca 12. - 16. gadsimtā no viduslejasvācu un 16. - 19. gadsimtā no jaunaugšvācu valodas. Vai varam runāt par ģermānisma renesansi mūsdienās? Par vācu valodas ietekmi mūsdienu latviešu valodā raidījumā Kā labāk dzīvot saruna ar Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes lektori Egitu Proveju un "Skrivanek Baltic" latviešu valodas projekta "Valodas policija" eksperti Aigu Veckalni.

Raidījuma viešņas arī atzīst, ka nevajadzētu atmest vārdu ome. Šis vārds ir tik saprotams, labi iekļaujas valodas sistēmā, tam ir patīkama pieskaņa. Vārdam vecāmāte ir neitrālāks skanējums. Klausītāju viedokļi par vārda ome lietojumu atšķiras, tas vairāk saistīts ar ģimenes stāstiem par vārda lietojumu.

Tāpat arī vārds šlāgeris paliks latviešu valodā, jo vienā vārdā citādi šo mūzikas stilu latviešu valodā neapzīmēs.

Nosmeķēt, šmorēt, ancuks ir aizguvumi, kas palikuši sarunu valodā. Ja spējam nošķirt rakstu valodu no sarunu valodas, kāpēc šos vārdus nelietot. "Vai tiešām mūsu omīšu valoda bija sliktāka," bilst Egija Proveja

Būs ģimenes, kurās lasīs zustrenes, teiks ķēķis un stērķele, norāda Veckalne. Inteliģentam valodas lietotājam jāatceras, kādā situācijā kurus vārdus var lietot.